Zamknij

Podział majątku po rozwodzie - wszystko co warto wiedzieć

14:35, 06.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:41, 17.11.2021

Wraz z rozwodem zmieniają się nie tylko nazwisko czy stan cywilny. Zmianie ulegają również kwestie finansowe między małżonkami.

Podział majątku w związku z rozwodem

Wraz z rozwodem, między małżonkami ustaje wspólność majątkowa. Zazwyczaj, ich kwestie majątkowe i finansowe są tak skomplikowane, że konieczne jest dokonanie podziału majątku. W takiej też sytuacji robi się to w odrębnym postępowaniu, aby nie przewlekać sprawy rozwodowej.

Kiedy podział majątku wspólnego może nastąpić już w wyroku orzekającym rozwód? Może to nastąpić tylko gdy jeden z małżonków o to zawnioskował i jeżeli faktycznie nie wpłynie to na powstanie zwłoki w postępowaniu.

Sprawa o podział majątku

Wniesienie wniosku o podział majątku spowoduje wszczęcie odrębnej sprawy sądowej. Będzie ona dotyczyć majątku wspólnego małżonków. W małżeństwie bowiem wyróżnić możemy trzy rodzaje majątku - osobisty męża, żony i właśnie wspólny. Wspomniany wniosek można złożyć już w pozwie rozwodowym, albo uczynić to później. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie w tym zakresie z pomocy prawnej. Szukając profesjonalisty, w wyszukiwarce wpisać można hasło "Rzeszów Kancelaria Adwokacka".

Sprawa o podział majątku najczęściej wiąże się z silnymi emocjami, często dochodzi do sporu między byłymi już małżonkami. Prawnik, będący osobą postronną pomoże nam ocenić całą sytuację na chłodno, racjonalnie oszacuje nasze roszczenia i możliwości wygrania sprawy.

Elementy, które musi zawierać wniosek to podstawa prawna (czyli wyrok rozwodowy), dokładne oznaczenie wnioskodawcy i uczestnika postępowania, wraz z ich numerami PESEL, adresami, data, miejscowość i podpis. Jeśli działamy przez pełnomocnika, potrzebne będzie też potwierdzenie jego umocowania.

Wniosek musi też wskazywać składniki majątku, które chcemy podzielić. Dodatkowo, można też zawrzeć w piśmie roszczenia dotyczące wydatków, nakładów, świadczeń czy ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym.

Jak drogi jest podział majątku

Sąd może orzec o podziale majątku na różne sposoby - poprzez fizyczny podział składników majątku, sprzedaż jego elementów i podział pieniędzy lub też poprzez spłatę jednego małżonka przez drugiego.

Warto mieć na uwadze, że podział majątku może być kosztowny. Przede wszystkim wliczyć tu należy, wynagrodzenie dla biegłego. Powołuje się go zawsze wtedy, gdy sprawa jest bardziej skomplikowana. To strona, która wnioskuje o jego powołanie powinna uiścić tę kwotę. Po drugie, zapłacić trzeba też opłatę za złożenie wniosku o podział majątku. Wynosi ona 1000 złotych jeżeli we wniosku zawarto wyłącznie żądania stron, jeśli natomiast jest też w nim plan podziału - 300 złotych. Warto zaangażować prawnika, który przygotuje tę drugą wersję wniosku. Przyspieszy to postępowanie. Wynagrodzenie pełnomocnika również wliczyć należy do kosztów sprawy. Kolejna kwestia to opłacenie notariusza, jeżeli z podziałem majątku związana jest konieczność sporządzenia aktu notarialnego. 1000 złotych zapłacimy jeśli będziemy chcieli złożyć apelację od zapadłego wyroku.

Inny rodzaj kosztów, to te związane z utrzymaniem nieruchomości. Rachunki będzie musiał zapłacić ten ze współmałżonków, który pozostaje w nieruchomości, oboje poniosą koszty rat kredytowych, podatków. Wydłużenie postępowania skutkować będzie więc rosnącymi kosztami.

 
Więcej w temacie rozwodu i związanego z nim podziału majątku znaleźć można na stronie https://jakubowskazawada.com/rozwod/. Tam też znajdziemy prawnika, który pomoże w naszej sprawie. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto stawiać na rozwiązania ugodowe, dogadać się z drugą stroną. Będzie to na pewno szybsze, mniej bolesne i mniej kosztowne niż branie udziału w przedłużającym się postępowaniu sądowym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%