Zamknij

Kosmetyki naturalne, organiczne a wegańskie – czym się różnią?

14:03, 22.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:07, 22.11.2021

Produkcja kosmetyków naturalnych jest słabo uregulowana, co bardzo utrudnia konsumentom bezpieczne zakupy. Sprawę jeszcze bardziej komplikuje obecność różnych określeń, bo czym różni się kosmetyk naturalny od wegańskiego? Czy są tu w ogóle jakiekolwiek różnice?

Jakie kosmetyki można nazywać naturalnymi?

Nie ma jednoznacznej definicji, czym jest kosmetyk naturalny, jednak ogólnie jest przyjęte, że większość składników powinna być pochodzenia naturalnego, a najlepiej, gdy stanowić będą one około 90 procent formuły. Drugą ważną zasadą jest brak GMO oraz szkodliwych substancji jak parabeny, silikony, PEG-i, siarczany, oleje mineralne. Naturalne składniki powinny być pozyskiwane tak, by końcowy produkt był jak najmniej przetworzony. Dzięki odpowiedniej produkcji, kosmetyki na przykład z oferty https://eranatura.pl/kosmetyki-naturalne-dla-mezczyzn/, wolno stosować także na skórę wrażliwą i problematyczną.

Przed zakupem nowego kosmetyku warto sprawdzić jego skład, czy rzeczywiście naturalne substancje są podstawą formuły, a chemia to tylko niezbędne uzupełnienie. W wyborze pomocne są certyfikaty, wystawiane między innymi przez EcoCert, Soil Association, Cosmos Organic.

Kosmetyki organiczne

W kosmetykach organicznych również kluczowy jest skład. Organiczne składniki pochodzą z kontrolowanych upraw, są hodowane bez sztucznych nawozów, pestycydów, stymulatorów wzrostu i antybiotyków. Tak samo jak kosmetyki naturalne, kupowane na  https://eranatura.pl/kosmetyki-do-pielegnacji-twarzy/pielegnacja-ust-naturalne-kosmetyki/, organiczne produkty często mają stosowne certyfikaty, które potwierdzają, że produkt spełnia wysokie normy i ma przynajmniej 90 procent składników pochodzenia organicznego.

Kosmetyki wegańskie

Szczególną kategorią są kosmetyki wegańskie. Mają naturalny skład, ale z dodatkowym zastrzeżeniem, że nic nie może być pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to także miodu, lanoliny czy wosku pszczelego, a więc składników, które da się pozyskać bez zabijania zwierzęcia. Wegańskie kosmetyki nie mogą być oczywiście testowane na zwierzętach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%