Zamknij
REKLAMA

Eurostat: Polska udzieliła w maju ochrony tymczasowej największej liczbie osób z Ukrainy

13.11, 07.07.2022 PAP Aktualizacja: 13.13, 07.07.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

W maju 2022 roku Polska przyznała ochronę tymczasową największej liczbie osób uciekających przed wojną na Ukrainie spośród wszystkich państw członkowskich UE - podał w czwartek Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

"W maju 2022 r. spośród państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane, Polska przyznała największą liczbę statusów ochrony tymczasowej Ukraińcom uciekającym w wyniku inwazji Rosji (96 085). Na kolejnych miejscach uplasowała się Rumunia (20 435) i Bułgaria (19 860)" - czytamy w komunikacie Eurostatu.

Podczas gdy zdecydowaną większość osób korzystających z ochrony czasowej stanowili Ukraińcy, w grupie tej znaleźli się też obywatele innych krajów, którzy otrzymali taki status w państwach członkowskich UE, m.in. 825 Nigeryjczyków w Portugalii lub 205 Rosjan w Polsce.

UE wprowadziła w marcu mechanizm tymczasowej ochrony dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Zapewnia on natychmiastową i zbiorową - tj. bez rozpatrywania indywidualnych wniosków - ochronę osobom przesiedlonym, które nie są w stanie wrócić do swojego kraju pochodzenia.

Tymczasowa ochrona nie jest równoznaczna z przyznaniem statusu uchodźcy. Osoby objęte tym mechanizmem uzyskują prawo pobytu na rok, dostęp do rynku pracy i zakwaterowania, pomoc medyczną, dostęp do edukacji dla dzieci.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%