Do oprysków wykorzystany zostanie środek chemiczny Mospilan 20 SP, który - jak podkreślono w informacji - ma 14-dniowy okres karencji. "Dlatego na obszarze objętym opryskami obowiązywać będzie 14-dniowy okres karencji, w którym nie wolno zbierać płodów runa leśnego" - napisali leśnicy.
Dodano, że zastosowany w czasie oprysków środek chemiczny nie jest szkodliwy dla pszczół.
O zakazie wstępu do lasu zostały również poinformowane gminy, a także pszczelarze. Przed opryskami przy wejściach do lasu pojawią się tablice informacyjne.
Opryski mają ograniczyć liczebność chrabąszczy majowego i kasztanowego, a również groźnych szkodników drzewostanów i upraw leśnych, a także rolniczych i sadowniczych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy - pędraki, które obgryzają korzenie sadzonek.
Leśnicy zwrócili uwagę, że chrabąszcze z terenu, na którym przeprowadzony zostanie oprysk, mogą przemieszczać się na odległość nawet kilku kilometrów; dlatego martwe owady mogą być znajdywane tam, gdzie nie prowadzono oprysków.
Jak podało Nadleśnictwo Leżajsk, opryski prowadzone będą z ziemi oraz z powietrza. "Samoloty, za pomocą których wykonuje się opryski na polach zabiegowych, są naprowadzane przy użyciu precyzyjnej aparatury GPS" - dodali leśnicy. (PAP)
huk/ pad/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.rzeszow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz