Kalendarz roku szkolnego 2025/2026 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową - na Boże Narodzenie - od 22 grudnia do 31 grudnia i wiosenną - na Wielkanoc - od 2 do 7 kwietnia.
Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w trzech terminach, a nie, jak dotychczas, w czterech. Na nowo określone zostały też grupy województw, w których ferie będą w tym samym terminie. Resort edukacji przekazał PAP na początku roku, że zrobiono to "w związku z powtarzającymi się od kilku lat prośbami i wnioskami obywateli, a także wystąpieniami parlamentarzystów".
Od 19 stycznia do 1 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego; od 2 do 15 lutego - z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego; od 16 lutego do 1 marca - z województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego.
MEN wskazało, że kierowało się porównywalną łączną liczbą uczniów w poszczególnych grupach województw. Zaznaczyło, że nieco mniejsza liczba uczniów dotyczy grupy z woj. mazowieckim, które w opinii rodziców i organizacji turystycznych najliczniej korzysta z form wypoczynku zimowego.
"Zmiana w składzie dotychczasowych grup spowodowuje, że w niektórych sąsiadujących ze sobą województwach ferie będą trwały w tym samym terminie (co pozwoli zrealizować często zgłaszany postulat rodziców)" - przekazało.
Poinformowało także, że w kolejnych latach zostanie zachowana zasada rotacji grup województw, tzn. grupa, która w 2026 r. będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2027 r. będzie je miała w pierwszym terminie itd.
W kalendarzu resort nie wskazał terminów egzaminów maturalnych, ósmoklasisty i zawodowych. Ustala je dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ma na to czas do 20 sierpnia.
Maturzyści zakończą rok szkolny 24 kwietnia.
Przerwa wakacyjna rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 31 sierpnia. (PAP)
pak/ joz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz