Z początkiem lipca Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zawiązały oficjalne partnerstwo. Umowa o współpracy, podpisana 1 lipca br., zakłada m.in. wymianę doświadczeń, realizację wspólnych projektów oraz organizację wydarzeń edukacyjnych. COM w Rzeszowie stał się tym samym partnerem kierunku Praca socjalna na WSIiZ.
Sygnatariuszami umowy byli: Mateusz Kupczyk, Dyrektor Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, oraz dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, Rektor uczelni. W spotkaniu uczestniczyły także: dr Barbara Przywara, Prorektorka ds. Nauczania oraz dr Monika Struck-Peregończyk, Prodziekanka ds. kierunku Praca socjalna.
- Z ogromnym entuzjazmem patrzę na rozpoczętą współpracę z WSIiZ. Wierzę, że będzie to partnerstwo przynoszące obopólne korzyści – zarówno dla naszej placówki, jak i środowiska akademickiego. Liczymy na wymianę doświadczeń, realizację wspólnych inicjatyw, a przede wszystkim na aktywne zaangażowanie studentów i kadry WSIiZ w rozwój praktycznych aspektów pracy socjalnej – powiedział Mateusz Kupczyk.
W ramach współpracy przewidziano m.in. wspólne projekty, szkolenia oraz warsztaty zarówno dla pracowników COM, jak i studentów oraz kadry akademickiej WSIiZ. Pracownicy Centrum będą również prowadzić wybrane zajęcia na kierunku Praca socjalna, a ich doświadczenie posłuży do aktualizacji efektów kształcenia. Dla studentów dostępne będą praktyki i staże w COM.
- Nawiązaliśmy współpracę z Centrum parę miesięcy temu i już widać jej efekty. Bardzo cenimy otwartość i zaangażowanie tej instytucji i wierzymy, że wspólnie zrealizujemy jeszcze wiele inicjatyw – także poza kierunkiem Praca socjalna, jak np. w ramach Akademii 50+ - mówi dr Monika Struck-Peregończyk.
W dobie starzejącego się społeczeństwa, wzrostu problemów zdrowotnych i liczby uchodźców, zawód pracownika socjalnego nabiera coraz większego znaczenia. Według prognoz Biura Statystyki Pracy USA, do 2030 roku liczba miejsc pracy w tym zawodzie wzrośnie aż o 12%.
WSIiZ od 2023 roku oferuje kierunek Praca socjalna także w języku angielskim, kształcąc ponad 120 studentów z 6 krajów świata.
Współpraca z COM w Rzeszowie to kolejny krok w kierunku tworzenia praktycznych i wartościowych doświadczeń dla przyszłych specjalistów, którzy już niebawem mogą odegrać kluczową rolę w systemie wsparcia społecznego – lokalnie i międzynarodowo.