Spółdzielnie energetyczne budzą coraz większe zainteresowanie u samorządów. Na Podkarpaciu działania w tej sprawie podjęły m.in. Boguchwała, Sokołów Małopolski czy gmina wiejska Łańcut. Jest wśród nich także Błażowa z powiatu rzeszowskiego.
- Moim celem jest obniżenie rachunków za energię elektryczną, które płacimy jako gmina – mówi Jerzy Kocój, burmistrz Błażowej. – Środkiem do tego celu ma być spółdzielnia energetyczna. Pozwoli to na zagospodarowanie dla naszych potrzeb prądu, który pozyskiwany jest przez instalacje fotowoltaiczne.
Początkowo spółdzielnię miały powołać wspólnie gminy Błażowa i Lubenia, współpracujące ze sobą na różnych polach. Jednak po policzeniu wszystkich korzyści i kosztów, czym zajęli się eksperci z Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, obydwa samorządy doszły do wniosku, że korzystniej będzie samodzielne założenie dwóch spółdzielni.
W Błażowej do spółdzielni wejdą Urząd Miejski, szkoły, biblioteka gminna i Gminny Ośrodek Kultury. W ub. roku łączne zapotrzebowanie na energię to 342 megawatogodziny. A jak mówi Michał Czapla, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego, Budownictwa, Gospodarki Mieniem Urzędu Miejskiego, wstępne szacunki mówią o obniżeniu rachunków o 30 do 50 proc. To będzie już znacząca kwota.
Wszystkie tworzące błażowską spółdzielnie podmioty mają na swoich obiektach fotowoltaikę. A spółdzielnia pozwoli to skoordynować.
- Nie wykluczamy kolejnych inwestycji w odnawialne źródła energii – mówi Michał Czapla, dodając, że warunkiem będzie jednak możliwość skorzystania z programów dotacyjnych.
Wśród tych inwestycji mogą być na przykład pionowe wiatraki, co pozwoliłoby korzystać z odnawialnych źródeł nie tylko w dzień.
We wtorek (8 lipca 2025 r.) w Urzędzie Miejskim w Błażowej odbyło się spotkanie podsumowujące opracowanie koncepcji spółdzielni energetycznej, która już wcześniej została przekazana władzom gminy.
- Wdrożenie spółdzielni energetycznej w gminie Błażowa to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i praktycznego wsparcia idei energetyki obywatelskiej – mówi dr inż. Sławomir Stec, wykładowca Politechniki Rzeszowskiej i ekspert Instytutu Polityki Energetycznej, ds. energetyki w samorządach.
Dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej dodaje, że przy zakładaniu spółdzielni energetycznej konieczna jest współpraca z ekspertami.
- Specyfika każdej gminy jest inna, tu nie ma jakiegoś uniwersalnego modelu – mówi prof. Ruszel. – Trzeba brać pod uwagę położenie geograficzne, istniejącą infrastrukturę, dostępność źródeł odnawialnych. Tylko wtedy spółdzielnia będzie oparta na realnych podstawach i będzie mieć szanse na sukces, którym są niższe rachunki.
Groźny wypadek. Są ranni, lądował LPR!
Proszę osoby poszkodowane o kontakt 664694990
Dominikk
22:23, 2025-05-22
87-latek jechał autostradą pod prąd
Dziadka do domu starców w takim wieku.... Morderca na kółkach.
Dziadko
10:20, 2025-03-14
Dyspozytor numeru 112 oskarżony
Dyspozytor medyczny czy operator numeru alarmowego 112.
jol
19:26, 2025-02-07
28-latek zabił partnerkę, potem odebrał sobie życie
Można komentować wtf? Na hej Mielec nie można nic skomentować cenzura.
Wolność słowa
22:47, 2025-02-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz