Zamknij

Polska 2050 wzmacnia sołectwa. Nowa ustawa coraz bliżej uchwalenia

. 22:09, 24.07.2025 Aktualizacja: 22:14, 24.07.2025
Fot. Polska 2050 Fot. Polska 2050

Projekt ustawy wzmacniającej rolę sołectw i jednostek pomocniczych w samorządach jest coraz bliżej uchwalenia. Polska 2050 zaprezentowała jego założenia podczas konferencji prasowej w Sejmie. Posłowie podkreślają – to realny krok w stronę oddania większej władzy obywatelom.

W Sejmie odbyła się konferencja prasowa Polski 2050 poświęcona pracom nad ustawą wzmacniającą sołectwa i inne jednostki pomocnicze samorządu terytorialnego. Głos zabrali m.in. poseł Marcin Skonieczka – autor projektu, posłanki Żaneta Cwalina-Śliwowska oraz poseł Paweł Strach.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jeszcze w 2024 roku. Obecnie jest procedowany na wspólnym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poseł Skonieczka złożył osiem poprawek, które uwzględniają uwagi rządu i sugestie środowisk lokalnych. Kolejne posiedzenie komisji zaplanowano na 4 sierpnia, a już dzień później ustawa może trafić pod obrady całego Sejmu.

– Ta ustawa ma szansę, by poparły ją wszystkie kluby parlamentarne. Wszystkie wyrażały się o niej pozytywnie, więc mam nadzieję, że jesteśmy już na finiszu. Na początku sierpnia będziemy mogli zakomunikować, że wzmocniliśmy sołectwa i jednostki pomocnicze w miastach – podkreślił Marcin Skonieczka.

Projekt ustawy zakłada m.in.:

  • wprowadzenie obowiązkowych diet oraz ubezpieczeń OC i NNW dla sołtysów,
  • możliwość tworzenia młodzieżowych rad jednostek pomocniczych,
  • lepszą współpracę sołtysów z władzami gmin (np. obowiązek informowania o posiedzeniach komisji),
  • możliwość zawierania przez sołtysów umów dotyczących mienia komunalnego,
  • uproszczenie procedury korzystania z funduszu sołeckiego,
  • stworzenie podstawy prawnej dla funduszy osiedlowych w miastach i gminach miejsko-wiejskich.

Projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem m.in. Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych (PROM), która poparła pomysł młodzieżowych rad sołeckich jako narzędzia aktywizacji młodych mieszkańców wsi.

– Polska 2050 dba, by rozwój kraju nie koncentrował się wyłącznie na dużych metropoliach. Podnoszenie jakości życia w mniejszych miejscowościach to nie tylko wyrównywanie szans, ale także budowanie poczucia sprawczości w lokalnych społecznościach – zaznaczyła posłanka Żaneta Cwalina-Śliwowska.

– Ustawa jest konkretnym narzędziem wzmacniającym kompetencje jednostek pomocniczych. Sprawne sołectwo to sprawne państwo – dodał poseł Paweł Strach.

W Polsce działa obecnie blisko 41 tysięcy sołectw – to one są najbliżej codziennych problemów mieszkańców. Nowa ustawa ma nie tylko ułatwić ich funkcjonowanie, ale również stworzyć przestrzeń do rozwoju lokalnych liderów i zaangażowania młodego pokolenia.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%