Prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów prof. Krzysztof Giannopoulos był gościem Forum Ochrony Zdrowia w Karpaczu, które odbywa się 2-4 września. Przypomniał, że 8 do 10 proc. nowotworów to nowotwory hematologiczne, jak białaczki, chłoniaki czy szpiczaki. Nie istnieją metody profilaktyczne tych schorzeń, a pomyślne rokowanie jest najczęściej zależne od szybkiej diagnostyki w razie podejrzenia nowotworu.
- Nowotwory hematologiczne są nowotworami, które najczęściej występują po 60. roku życia. W społeczeństwie starzejącym się, a więc również w polskim, wiadomo, że tych nowotworów będzie przybywało - powiedział profesor.
Dodał, że na zwiększającą się liczbę tej grupy chorób wpływa również większa świadomość zdrowotna społeczeństwa, które częściej poddaje się badaniom profilaktycznym i w ten sposób wykrywa chorobę na wczesnym etapie. Trzecim powodem jest sukces medycyny - nowoczesne terapie, które pozwalają na uzyskanie remisji i w miarę komfortowe długie życie z chorobą hematoonkologiczną.
Zaznaczył, że dostępność do nowoczesnych i skutecznych terapii jest w Polsce dobra, a w niektórych typach nowotworów - bardzo dobra.
- Prawie każda lista refundacyjna to dobra wiadomość dla pacjentów hematoonkologicznych - powiedział.
Podczas panelu w Karpaczu Łukasz Rokicki z Fundacji Carita przypomniał, że w Polsce jest ok. 120 tysięcy osób z nowotworem hematologicznym, co roku stawia się ok. 10 tysięcy nowych diagnoz tego rodzaju schorzeń, a praktykujących specjalistów hematologii jest ok. 650.
- To ogromne wyzwanie systemowe - powiedział prof. Giannopolulos.
Leki hematoonkologiczne często stosuje się w programach lekowych, które mają określone, ścisłe kryteria włączenia i włączenia pacjentów. Profesor powiedział, że dzięki temu terapie są bezpieczne dla pacjentów, ale hematolodzy oczekiwaliby większej elastyczności w stosowaniu programów lekowych. Podkreślił też, że bardzo wiele tych schorzeń może być leczona ambulatoryjnie, a obecnie nie zawsze jest to możliwe, bo pacjenci muszą jeździć do specjalistycznych klinik.
Zdaniem specjalisty pacjenci mają duże trudności w dotarciu do specjalistycznej diagnostyki na etapie podejrzenia choroby. W tego rodzaju nowotworach stosowane są często tzw. terapie celowane, a warunkiem ich wdrożenia jest wykonanie badań genetycznych.
Prof. Giannopoulos podkreślił, że w obliczu rosnących potrzeb konieczne jest wykształcenie większej liczby specjalistów hematologii. Zapewnił, że specjalizacja jest fascynującą dziedziną medycyny i w przeciwieństwie do dawnych czasów nie zawsze wiąże się z pracą wyłącznie na oddziale szpitalnym. (PAP)
Wideo dostępne na https://wideo.pap.pl/pap-media,101/hematolog-coraz-wiecej-pacjentow-z-chorobami-hematologicznymi-potrzebne-zmiany-systemowe-,84635 oraz https://wideo.pap.pl/pap-media,101/hematolog-coraz-wiecej-pacjentow-z-chorobami-hematologicznymi-potrzebne-zmiany-systemowe,84634 w wersji surowej do edycji.
jw/ joz/ amac/
Czołowe zderzenie aut. Młody mężczyzna poważnie ranny
Proszę osobę poszkodowaną o kontakt 664694990
Dominikk
23:19, 2025-07-20
Żołnierz z 3 PBOT w ekstremalnym wyścigu dookoła Polski
W terytorialsach drzemie niespotykana moc i siła 🔥
Eu.zak
16:32, 2025-07-12
Groźny wypadek. Są ranni, lądował LPR!
Proszę osoby poszkodowane o kontakt 664694990
Dominikk
22:23, 2025-05-22
87-latek jechał autostradą pod prąd
Dziadka do domu starców w takim wieku.... Morderca na kółkach.
Dziadko
10:20, 2025-03-14