Zamknij
REKLAMA

Kogo szukają rzeszowscy pracodawcy? Wraca rynek pracownika!

11:53, 19.10.2021 | Materiał partnera

Rzeszowski rynek pracy jest bardzo przychylny pracownikom szukającym zatrudnienia. Duża liczba ofert pracy, atrakcyjne wynagrodzenia i tzw. rynek pracownika to trzy najważniejsze argumenty przemawiające za tym, że każdy, kto szuka pracy w Rzeszowie, na pewno ją znajdzie.

Rynek pracownika w Rzeszowie – co to oznacza dla poszukujących pracy?

Rynek pracownika to umowne pojęcie oznaczające, że łatwiej jest znaleźć pracę niż pracownika. Pracodawcy stale borykają się z brakiem rąk do pracy, poszukiwania pracowników trwają nieraz miesiącami, pozyskanie fachowca niejednokrotnie graniczy z cudem. W tej sytuacji magnesem do zatrudnienia i utrzymania pracownika w firmie jest wynagrodzenie i tym właśnie charakteryzuje się rynek pracownika. Jeśli pensja nie jest zgodna z oczekiwaniami, praca nie będzie podjęta lub zostanie porzucona.

Dziś o wiele łatwiej niż kilka lat temu jest negocjować warunki finansowe, tym bardziej że argumenty o „dynamicznym zespole, przyjaznej atmosferze, owocowych czwartkach” mocno straciły na znaczeniu w dobie pandemii, szczególnie w tych zawodach, w których możliwe jest świadczenie pracy zdalnie.

Poszukujący pracy w Rzeszowie mogą śmiało mówić o swoich oczekiwaniach finansowych, szczególnie w tych zawodach, w których są duże niedobory fachowców. Ofert można szukać np. tutaj: https://www.gowork.pl/praca/rzeszow;l.

Przedstawiciele tych zawodów nie muszą się martwić o pracę w Rzeszowie

Rynek pracy w Rzeszowie jest bardzo różnorodny, ale kilka branż można uznać za jego filary. Faworyzują one mężczyzn, co nie znaczy, że kobiety w stolicy Podkarpacia skazane są na długotrwałe bezrobocie, jednak faktem jest, iż stanowią one nieznacznie większy odsetek osób zarejestrowanych w urzędzie pracy i pozostających bez stałego zatrudnienia.

Oto pięć topowych zawodów w Rzeszowie. Ich przedstawiciele znajdą pracę bez większego wysiłku.

Kierowca

W Rzeszowie poszukiwani są zarówno kierowcy samochodów osobowych, jak i ciężarowych oraz ciężarowych z przyczepami. Ci pierwsi znajdą zatrudnienie jako kurierzy i dostawcy żywności (pandemia mocno wypromowała catering, wiele restauracji zaczęło oferować dania na wynos), drudzy będą zatrudnieni w spedycji, także międzynarodowej. I właśnie ta ostatnia opcja jest najbardziej intratna. Kierowcy międzynarodowi zarabiają kilkanaście tysięcy złotych. Muszą jednak liczyć się z koniecznością długotrwałego przebywania poza domem i pracy w święta oraz weekendy.

Przedstawiciel handlowy

Praca przedstawiciela handlowego niewątpliwie jest ciekawa i daje możliwość zarabiania dużych pieniędzy, ale też wymagania, jakie trzeba spełnić, nie należą do najmniejszych.

Wyższe wykształcenie nie jest wymagane obligatoryjnie, aczkolwiek w niektórych branżach bardzo potrzebne. Zaliczają się do nich np. branża farmaceutyczna i medyczna. Przedstawiciel handlowy musi natomiast mieć bardzo silną motywację do pracy, być zorientowany na cel, mieć zdolności perswazyjne, umiejętność nawiązywania kontaktów, być samodzielnym i bardzo zdyscyplinowanym. Praca przedstawiciela handlowego polega na pozyskiwaniu nowych kontrahentów i klientów dla firmy. Handlowiec rozliczany jest z wyników, nie podejmowanych wysiłków. Jego wynagrodzenie ma charakter premiowy lub prowizyjny, sama pensja, oficjalnie wynosząca średnio 5100 zł brutto, jest zaledwie podstawą. Rzeczywiste zarobki są trudne do określenia, wiadomo jednak, że dobry handlowiec może zarobić miesięcznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 

Pracownik działu obsługi klienta

Praca przy obsłudze klienta wymaga przede wszystkim kompetencji miękkich. Tu na pierwszy plan wysuwa się duża empatia powiązana z chęcią niesienia pomocy klientom. Zaraz za nią jest umiejętność aktywnego słuchania i rozwiązywania problemów, samodzielność, lojalność wobec pracodawcy. Wymagana jest także wysoka kultura osobista.

Praca w dziale obsługi klienta z założenia ma na celu utrzymanie obecnych klientów dla firmy. Można to robić na wiele sposobów. Do najczęściej spotykanych należy oferowanie nowych produktów, informowanie o promocjach i zmianach w ofercie poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. Średnie wynagrodzenie w tym zawodzie to około 5000 zł brutto.

Budowlaniec

Branża budowlana w całej Polsce przeżywa ogromny rozkwit. Osiedla domów jednorodzinnych i nowoczesne apartamentowce pojawiają się praktycznie w każdym mieście, a deweloperzy nie mają najmniejszych problemów ze sprzedażą mieszkań, których fizycznie jeszcze nie ma. Nie inaczej jest w Rzeszowie, dlatego pilnie poszukiwani są wszelkiej maści budowlańcy gotowi podjąć pracę od zaraz.

Brakuje zarówno brygadzistów, inżynierów i kierowników budów, jak i techników średniego i niższego szczebla. Ze znalezieniem pracy nie będzie miał problemu cieśla, zbrojarz, betoniarz, stolarz, ślusarz, murarz, monter rusztowań. Brakuje też fachowców zdolnych obsłużyć maszyny budowlane.

Średnie zarobki w budownictwie oscylują wokół 5000 zł brutto, wiele zależy jednak od doświadczenia i zajmowanego stanowiska. Kadra kierownicza zarabia przynajmniej pięciokrotnie więcej.

Programista

Na koniec przyjrzyjmy się bliżej branży IT, która bardzo sukcesywnie rozwija się w całym kraju. Nie inaczej jest w Rzeszowie. Tu także poszukiwani są różnej maści przedstawiciele tego sektora gospodarki.

Najwięcej pracy jest dla programistów i oni zarabiają najlepiej (zarobki specjalistów liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych), ale nie tylko ich szuka Rzeszowski rynek pracy. Brakuje także analityków, testerów oprogramowania, administratorów sieci, baz danych i systemów, web deweloperów i specjalistów od e-commerce.

Zarobki w branży IT jak na polskie warunki są bardzo wysokie. To po części zasługa rynku, który sam w sobie jest dość bogaty i rozwojowy, po części bardzo dużej konkurencji między pracodawcami, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Trzeba bowiem pamiętać, że w branży IT można świadczyć pracę zdalnie. O fachowców z Polski upominają się pracodawcy z całej Europy, oferując oczywiście tamtejsze zarobki. W tej sytuacji firmy rezydujące w Polsce nie miały wyjścia i musiały podnieść wynagrodzenia.

Jak pandemia wpłynęła na bezrobocie w Rzeszowie?

Wpływ pandemii na bezrobocie jest mocno widoczny w całej Polsce. We wszystkich regionach, także w Rzeszowie, schemat jest podobny:

– Początek 2020 to oczekiwany, sezonowy wzrost bezrobocia, który powinien trwać do marca.

– Marzec 2020 – wybuch pandemii, zamknięcie wielu zakładów pracy, redukcje etatów, wzrost bezrobocia. Stopa bezrobocia sukcesywnie rosła do marca 2021.

– Kwiecień 2021 – stopa bezrobocia w Rzeszowie po raz pierwszy od ponad roku zaczęła spadać. W maju 2021 wynosiła 5,6%, a w sierpniu 5,4%. Można więc ostrożnie założyć, że sytuacja na rynku pracy została opanowana, a bezrobocie w kolejnych miesiącach utrzyma się na stabilnym poziomie.

Trzeba przy tym zauważyć, że sytuacja w samym Rzeszowie jest i tak lepsza niż w reszcie województwa podkarpackiego, gdzie stopa bezrobocia przekracza 8%. Także średnia dla całego kraju wynosząca 5,8% jest wyższa niż dla Rzeszowa. Biorąc pod uwagę powyższe, trzeba przyznać, że Rzeszów bardzo dobrze poradził sobie z sytuacją na rynku pracy w dobie pandemii, a chwilowy wzrost bezrobocia w 2020 roku należy uznać za incydentalny.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%