Zamknij

Unikalna wystawa i ważna umowa. Na zamku Baranów

15:25, 22.02.2023 . Aktualizacja: 15:30, 22.02.2023
Skomentuj

Wernisaż wystawy niezwykłego artysty Jana Puka oraz podpisanie istotnego dla historii regionu porozumienia. Zamek Baranów Sandomierski we wtorek zaprosił na prezentację dwóch ciekawych kulturalnych inicjatyw.

[FOTORELACJA]179[/FOTORELACJA]

Oferta muzealno – wystawiennicza magnackiej rezydencji w Baranowie Sandomierskim wzbogaciła się właśnie o nową, ale unikalną wystawę. W przyziemiach można już oglądać prezentację twórczości Jana Puka – ludowego artysty rzeźbiarza, twórcy zabawek z drewna, poety i przede wszystkim promotora lasowiackiej tradycji i kultury.

We wtorek 21 lutego odbył się tam wernisaż wystawy, która została zatytułowana „Przeszłość w drewnie zapisana”. Udział w tym spotkaniu wzięło kilkadziesiąt osób, a jego głównym bohaterem był naturalnie Jan Puk.

Ale we wtorek 21 lutego w Baranowie doszło do jeszcze jednego wydarzenia. To podpisanie porozumienia pomiędzy Muzeum Zamku Tarnowskich w Dzikowie i Zamkiem w Baranowie Sandomierskim.

Muzeum w Tarnobrzegu – Dzikowie wyrasta na znaczący ośrodek dla kultury i historii północnego Podkarpacia. Współpraca Baranowa i Dzikowa to szansa na nowe projekty nie tylko związane z historią i kulturą regionu, ale też chociażby rozszerzające ofertę turystyczną obu zamków. Jednym z elementów współdziałania Baranowa i Dzikowa będą zniżki na bilety dla odwiedzających obie te placówki.

POSŁUCHAJ NASZEJ RELACJI RADIOWEJ Z BARANOWA

Jan Puk urodził się w 1941 roku w Woli Rusinowskiej, miejscowości leżącej w sercu Puszczy Sandomierskiej - regionu, który zajmuje grupa etniczna Lasowiaków. Od ponad 70 lat pracuje w drewnie, w którym już jako kilkuletni chłopiec, otrzymanym od ojca nożykiem strugał drewniaki, drobne sprzęty gospodarcze oraz pierwsze zabawki. 

W swoich pracach rzeźbiarskich koncentruje się na tematyce sakralnej (Chrystus frasobliwy, figury świętych itp.) i świeckiej (Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko, sceny z życia lasowiackiej wsi itp.), ale przede wszystkim znany jest z unikatowych na skalę europejską i światową, statycznych oraz ruchomych zabawek ludowych oraz sprzętów gospodarskich w tym wozów, wiatraków, ale także architektury wiejskiej, tzn. zagród, podwórek z domami. 

Jednym z najciekawszym cykli są ruchome zabawki odtwarzające przedstawicieli ginących zawodów oraz zanikających czynności: pilarze, cepowanie, szatkowanie kapusty, drwale, kowale, cieśle i wiele innych. 

Jan Puk jest także twórcą różnorodnych instrumentów muzycznych takich jak terkotki, kołatki, różnego rodzaju grzechotki z kamieniami polnymi oraz gwizdki często o zróżnicowanych, ptasich kształtach. Co ważne, wszystkie zabawki oraz rzeźby, tworzone są bez użycia gwoździ i nie są malowane.

Zamek w Baranowie został wzniesiony w XVI wieku i imponuje swoją renesansową architekturą, nazywany jest często Małym Wawelem. Dzisiaj czeka na turystów, którzy mogą zwiedzać budowlę wraz z odrestaurowanymi pomieszczeniami.

Niespotykaną atrakcją jest możliwość wirtualnej podróży po zaginionych podziemiach i odkrywanie baranowskich legend. Do Baranowa warto wybrać się z dziećmi lub w grupach zorganizowanych, na które czekają specjalne warsztaty.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.rzeszow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%