O otwarciu szlaku poinformowała we wtorek Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej, która wspiera produkcje powstające w województwie. - Filmowcy ukochali sobie kolbuszowski skansen. Nie bez powodu, to jedyne w swoim rodzaju miejsce urzeka niepowtarzalnym klimatem starych chat i zachowaną atmosferą polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku - przekazała Mazepa, zapraszając na dwudniowe otwarcie 9 i 10 sierpnia.
Kolbuszowski skansen zagrał w serialu Netflixa "1670", w tym samym miejscu powstawały też ważne w polskiej kinematografii filmy, jak "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego czy "Kos" Pawła Maślony.
Dla uczestników kolejnego szlaku przygotowano plenerowe projekcje filmowe, spotkania z twórcami, spacery śladami filmowych bohaterów, koncert oraz atrakcje w klimacie serialu "1670".
Sobota 9 sierpnia poświęcona będzie w całości rzeczywistości serialu "1670". - Uczestnicy wydarzenia przeniosą się do Adamczychy, gdzie będą mogli wziąć udział w grach i zabawach inspirowanych XVII wiekiem, będzie m.in bieg chłopa pańszczyźnianego, konkurs na najgorszego jeźdźca i szansa, żeby spróbować swoich sił w warsztatach tradycyjnego rzemiosła - od pisania gęsim piórem po kowalstwo. Na fanów serialu czekać będzie maraton pierwszego sezonu "1670" oraz spotkanie z twórcami, którzy opowiedzą, jak powstawała serialowa Adamczycha - od koncepcji po dowożenie błota na plan - przekazała Jagoda Mazepa.
Gośćmi spotkania będą: producent serialu Jan Kwieciński, scenograf Mirosław Koncewicz, kierownik produkcji Marcin Ksobiech oraz kierownik produkcji ds. obiektów Marcin Michalski.
W programie są też dwa spacery po Adamczysze, czyli tej części skansenu, w której stworzono plan zdjęciowy. Przewodnikiem będzie Marcin Michalski, który współtworzył świat Adamczychy w kolbuszowskim skansenie. Wieczorem odbędzie się quiz wiedzy o serialu, koncert zespołu Wowakin, który zagra swoje utwory z serialu "1670" oraz potańcówka w wiejskim stylu z kapelą Łola.
Niedziela 10 sierpnia została zaplanowana jako dzień z polskim kinem historycznym. Będą projekcje krótkometrażowych dokumentów o Galicji i Kolbuszowej, pokaz dokumentu "Pol-in. Okruchy pamięci" Jolanty Dylewskiej połączony ze spotkaniem z regionalistą, a także dwa głośne tytuły: "Kos" w reż. Pawła Maślony oraz "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z twórcami. O "Kosie" opowiedzą widzom aktor Bartosz Bielenia oraz scenarzysta Michał Zieliński. O kulisach pracy na planie filmowym - reżyser Wojciech Smarzowski oraz scenograf Marek Zawierucha.
Przez cały weekend po stawie będzie pływał galar flisacki zapraszając do udziału w krótkim rejsie. Pomiędzy kolbuszowskim dworcem kolejowym a skansenem będzie kursował bezpłatny autobus dla uczestników wydarzenia. Także wstęp do skansenu będzie bezpłatny.
Szczegółowy program jest na stronie: https://filmowepodkarpacie.pl/pl/o-szlaku-2/614-psfkolbuszowa.
Organizatorem szlaku filmowego w Kolbuszowej jest także Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, współorganizatorami: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Miasto Kolbuszowa, a partnerem Netflix. Przygotowanie szóstego szlaku filmowego zostało dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. (PAP)
al/ aszw/
Żołnierz z 3 PBOT w ekstremalnym wyścigu dookoła Polski
W terytorialsach drzemie niespotykana moc i siła 🔥
Eu.zak
16:32, 2025-07-12
Groźny wypadek. Są ranni, lądował LPR!
Proszę osoby poszkodowane o kontakt 664694990
Dominikk
22:23, 2025-05-22
87-latek jechał autostradą pod prąd
Dziadka do domu starców w takim wieku.... Morderca na kółkach.
Dziadko
10:20, 2025-03-14
Dyspozytor numeru 112 oskarżony
Dyspozytor medyczny czy operator numeru alarmowego 112.
jol
19:26, 2025-02-07
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz