Szabla to broń o egzotycznym pochodzeniu, jednak już kilka wieków temu stała się w Polsce częścią składową kultury sarmackiej i nieodłącznym atrybutem każdego szlachcica. Dzieje tej broni związały się ściśle z historią naszej Ojczyzny, nie tylko w znaczeniu bojowym. Szabla stała się symbolem narodowym, zaś w czasach zaborów symbolem dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, zgodnie ze słowami polskiego hymnu „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”.
Na ekspozycji prezentowane są polskie tradycje niepodległościowe związane z tą bronią, tj. powstania narodowe czy zmagania podczas wojny polsko-bolszewickiej. Widzowie mogą prześledzić również krótki zarys historii i rozwój szabli w Polsce na tle ewolucji broni białej w Europie. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych poczynając od wieku XVII, poprzez czas powstań narodowych, walk z sowieckim i niemieckim najeźdźcą, kończąc na roku 1945. Ekspozycję uzupełniają mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego oraz bogata ikonografia.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Sali Tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz z kolekcji prywatnej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.rzeszow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Groźny wypadek. Są ranni, lądował LPR!
Proszę osoby poszkodowane o kontakt 664694990
Dominikk
22:23, 2025-05-22
87-latek jechał autostradą pod prąd
Dziadka do domu starców w takim wieku.... Morderca na kółkach.
Dziadko
10:20, 2025-03-14
Dyspozytor numeru 112 oskarżony
Dyspozytor medyczny czy operator numeru alarmowego 112.
jol
19:26, 2025-02-07
28-latek zabił partnerkę, potem odebrał sobie życie
Można komentować wtf? Na hej Mielec nie można nic skomentować cenzura.
Wolność słowa
22:47, 2025-02-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz