Zamknij

Jak inwestować w rozwój zawodowy zespołu?

10:39, 06.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:39, 06.05.2024

Dynamicznie zmieniający się rynek wymaga od firm ciągłych inwestycji. Aby utrzymać swoją konkurencyjność, muszą wdrażać nowe technologie, sięgać po skuteczne strategie marketingowe, a czasem nawet po zupełnie innowacyjne, nieznane wcześniej rozwiązania. Nie mniej ważne okazuje się też inwestowanie w rozwój zawodowy pracowników. Sprawdź, jak robić to w sposób zrównoważony i skuteczny!

Dlaczego inwestycja w rozwój zawodowy jest tak ważna?

Sprawnie funkcjonująca firma wymaga ciągłych zmian, które wpływają pozytywnie na jej efektywność i konkurencyjność na rynku. Jednak adaptacja nowych technologii i trendów nie zawsze jest dla pracowników łatwa – szczególnie, jeśli od wielu lat stosowali te same rozwiązania, uznają je za bezpieczne i optymalne. Firma, która na bieżąco szkoli pracowników, angażuje ich w procesy adaptacyjne, ale też docenia np. zainteresowanie nowymi rozwiązaniami na rynku, zyskuje elastyczny zespół. Taki team sprawnie dostosowuje się do zmian i traktuje je jako pozytywne wyzwanie, a nie uciążliwą fanaberię kierownictwa.

Kolejna kwestia to podnoszenie kompetencji pracowniczych. Nowe umiejętności to sprawniejsza i bardziej wydajna praca. Zespół, w który firma inwestuje, lepiej radzi sobie z wyzwaniami, skuteczniej rozwiązuje problemy i wykazuje większe zaangażowanie. Niezależnie od tego, jaką strategię obierze firma inwestująca w rozwój zawodowy, oferowane wsparcie, szkolenia itp. zwiększają motywację pracowników. Wiedza i umiejętności stanowią dla nich wartość dodaną, którą świadome osoby potrafią docenić. Tym samym zmniejsza się rotacja pracowników, ponieważ dobre wyszkolenie u większości z nich rodzi poczucie lojalności i zaangażowania.

Znajdź kompetentnych pracowników. Już dziś dodaj bezpłatne ogłoszenie o pracę w jednym z największych polskich portali rekrutacyjnych!

Jak inwestować w rozwój zawodowy zespołu – trzy strategie

Inwestycja w rozwój zawodowy pracowników powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Czasem warto skorzystać z pomocy specjalisty, który wesprze firmę w opracowaniu skutecznej strategii. Zasadniczo wyróżnia się trzy kierunki takiego inwestowania:

Szkolenia. Gdy myślimy o rozwoju zawodowym, to właśnie szkolenia przychodzą na myśl w pierwszej kolejności. Szkolenia zewnętrzne, przeprowadzane przez specjalistów, rozbudowują perspektywę, dostarczają nową wiedzę i pozwalają czerpać z doświadczenia topowych ekspertów z branży. Natomiast szkolenia wewnętrzne nie tylko dają możliwość dzielenia się umiejętnościami, ale też integrują zespół i wspierają budowę wspólnej strategii działania.

Indywidualny plan rozwoju. Dostosowany do potrzeb, ale też indywidualnych zdolności i predyspozycji danego pracownika plan rozwoju pozwala w pełni wykorzystać jego potencjał. Dzięki temu firma może rozpoznać i skierować utalentowanych pracowników tam, gdzie ich działanie przyniesie największe korzyści.

Rozwój umiejętności miękkich. Komunikacja, umiejętności negocjacyjne, odporność na stres czy zdolności przywódcze – to tylko niektóre z umiejętności miękkich, które znacząco wpływają na skuteczność danego pracownika. Inwestowanie w rozwój właśnie tego obszaru staje się dziś coraz bardziej powszechne wśród firm. Przy czym w większości przypadków optymalnym rozwiązaniem okazuje się korzystanie z zewnętrznych firm szkoleniowych wyspecjalizowanych właśnie w tym obszarze. Dodatkowy atutem rozwoju umiejętności miękkich jest lepsza współpraca i harmonia w zespole.

Więcej profesjonalnych porad o skutecznym zarządzaniu zespołem znajdziesz na dlafirm.pracuj.pl/blog – kliknij i wesprzyj swoich pracowników już teraz!

Sposób na problemy z obsadzeniem stanowisk

Podnoszenie kwalifikacji i przekwalifikowanie pracowników to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozyskanie rzetelnych, zaangażowanych specjalistów. Firmy, które wdrażają to rozwiązanie, uznają je za znacznie mniej kosztowne i wymagające od prowadzenia dodatkowych rekrutacji.

Obsadzenie stanowiska nieraz wymaga całkowitego przekwalifikowania pracownika. Jednak może to się okazać opłacalne, szczególnie wtedy, gdy dana osoba wykazuje duże zainteresowanie określonym obszarem, jednak nie ma w nim ani doświadczenia, ani wiedzy. Przykładem typowego przekwalifikowania jest wykorzystanie zdolności komunikacyjnych kierowcy lub dostawcy, przeszkolenie go w zakresie technik sprzedażowych, a następnie zmianę stanowiska na przedstawiciela handlowego. Tak wyszkolona osoba zwykle na lata związuje się ze swoim pracodawcą.

Podsumowanie

Inwestycja w rozwój zawodowy zespołu, ale też indywidualne wsparcie każdego pracownika to sposób na zachowanie konkurencyjności firmy na rynku. Istnieje kilka strategii takiego działania - od szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych, przez rozwój umiejętności miękkich, aż po plany rozwoju. Praktyka pokazuje, że zmotywowany zespół, w którego rozwój firma nieustannie inwestuje, przynosi jej wymierne korzyści, a to realny zysk dla każdej ze stron.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%