Zamknij

Co trzeba wiedzieć o badaniu na pasożyty?

14:15, 21.11.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:15, 21.11.2024
pixabay pixabay

Badanie na pasożyty można wykonać w zaciszu domowym. Obejmuje ono kompleksową diagnostykę dotyczącą chorób pasożytniczych, jakie mogą występować w jelicie cienkim. W tym wypadku trzeba pobrać próbki kału z trzech różnych miejsc i z trzech kolejnych wypróżnień. Następnie próbka jest oceniana przez diagnostę w laboratorium parazytologicznym. Dzięki badaniu istnieje możliwość wykrycia pasożytów takich jak tasiemiec uzbrojony, glista ludzka, lamblia jelitowa, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty i wielu innych. Co jeszcze trzeba wiedzieć o badaniu kału na pasożyty? Jak odbywa się proces leczenia obecności pasożytów w organizmie ludzkim?

Badanie na pasożyty

Niezawodne badanie kału na pasożyty jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto podejrzewa u siebie występowanie pasożytów wewnętrznych. Często mogą one przez długi czas nie dawać żądnych objawów i bywają mylone z innymi chorobami. Z pomocą przychodzi zatem domowe badanie na pasożyty, wykonywane bardzo szybko i komfortowo. Jakie są wskazania do wykonania takiego badania? Z pewnością wskazaniami do wykonania badania kału na pasożyty są:

  • Tłuszczowe stolce
  • Biegunki i zaparcia
  • Bóle brzucha wraz z nudnościami i wymiotami
  • Owrzodzenia żołądka i jelita grubego
  • Krwiomocz, częstomocz lub bóle nad spojeniem łonowym
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Astma oskrzelowa
  • Zapalenie dwunastnicy i jelita czczego

Gdy zauważymy u siebie takie problemy, nie należy zwlekać i warto jak najszybciej udać się do specjalisty oraz wykonać badanie na pasożyty. 

Leczenie pasożytów

W jaki sposób odbywa się leczenie pasożytów? Zazwyczaj specjaliści zapisują swoim pacjentom odpowiednio dobrane leki na receptę. Poza tym niektóre osoby stawiają na naturalne leczenie pasożytów, jednak tutaj skuteczność nie jest potwierdzona (warto zatem stosować metody naturalne jako uzupełnienie w farmakologii). Cenionymi środkami naturalnymi są przykładowo:

  • Papaja - enzymy znajdujące się w nasionach papai mogą pomagać w eliminowaniu pasożytów z organizmu
  • Czosnek - wykazuje właściwości przeciwpasożytnicze i antybakteryjne
  • Pestki dyni - zawierają cucurbitacynę, która może paraliżować niepożądane pasożyty
  • Olejek z oregano - odznacza się silnymi właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi

Pamiętajmy o tym, aby konsultować stosowanie takich metod z lekarzem, co pozwoli uniknąć interakcji z lekami. Co ważne, w działaniach profilaktycznych ogromne znaczenie ma zachowanie higieny na co dzień. Poza tym trzeba dokładnie gotować spożywane mięso, aby unikać ryzyka zakażenia tasiemcem. W krajach o niskich standardach sanitarnych polecane jest picie wody przefiltrowanej. Regularne pranie bielizny i pościeli także może pomagać w unikaniu ryzyka zakażenia się pasożytami wewnętrznymi. 

Podsumowując, warto zauważyć, że domowe badania na pasożyty działają skutecznie i są łatwe do wykonania. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat. Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich organizmie mieszkają szkodliwe pasożyty. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%