Zamknij

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

08:35, 22.11.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:35, 22.11.2024
pixabay pixabay

Zaświadczenie o niekaralności może być potrzebne podczas ubiegania się o niektóre stanowiska. W tym wypadku uzyskamy taki dokument listownie, za pomocą Internetu lub poprzez złożenie formularza w punkcie informacyjnym. Co warto wiedzieć o zaświadczeniu o niekaralności? Jak je uzyskać szybko i łatwo?

Zaświadczenie o niekaralności

Jak już wiemy, zaświadczenie o niekaralności najczęściej jest potrzebne przy ubieganiu się o niektóre stanowiska. Ile wynosi opłata za ten dokument? Koszt to 20 złotych - gdy złożymy wniosek elektronicznie lub 30 złotych - gdy złożymy wniosek tradycyjnie. W pierwszej sytuacji kwotę płacimy z użyciem płatności elektronicznych. Z kolei w razie papierowego wniosku, opłatę uiścimy przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości, gotówką w kasie MS lub sądu, czy też znakami opłaty sądowej (do zakupu w kasie sądu). W tytule przelewu trzeba wskazać imię i nazwisko osoby, które będzie dotyczyć dokument i datę jednoznaczną z datą wystawienia wniosku. Cenne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Czy istnieją osoby zwolnione z opłaty za wydanie zaświadczenia o niekaralności? Owszem, z takiej opłaty są zwolnieni wolontariusze, którzy będą kierownikami lub wychowawcami na obozach/koloniach dla dzieci i młodzieży. Tutaj do wniosku trzeba dołączyć pismo organizatora kolonii lub obozu, potwierdzające, że konkretna osoba chce zostać jako wolontariusz kierownikiem lub wychowawcą na takim wyjeździe. 

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Aby uzyskać takie zaświadczenie, można skorzystać z wysłania wniosku elektronicznie, listownie lub osobistego doręczenia. Najwygodniejsza jest forma online, która nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Jak z niej skorzystać? Przede wszystkim musimy mieć komercyjny certyfikat kwalifikowany lub bezpłatny Profil Zaufany. Następnie zakładany kontro na stronie Krajowego Rejestru Karnego, składamy wniosek o wydanie zaświadczenia, opłacamy wniosek (20 złotych) i podpisujemy go certyfikatem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym.  W takim przypadku dokument otrzymamy w ciągu kolejnych 10 dni kalendarzowych, a gdy informacja odnosi się do danych z rejestru karnego innego państwa członkowskiego, może to być dłuższy czas (do 20 dni roboczych). Otrzymane zaświadczenie o niekaralności ma elektroniczną formę jako plik XML podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym. Pamiętajmy o tym, że wydruk nie jest dokumentem, lecz jest nim cyfrowa wersja. 

Jakie jeszcze możliwości mamy do wyboru? Kolejne rozwiązanie to złożenie wniosku w tradycyjny sposób, za pomocą formularza. Składamy go w dowolnym punkcie informacyjnym KRK lub w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie. Formularz pobierzemy ze strony www lub otrzymamy na miejscu, a do wniosku dołączamy potwierdzenie zapłaty (30 złotych). Zaświadczenie o niekaralności wydawane jest zazwyczaj bardzo szybko, nie później niż do 7 dni roboczych. Oczywiście w takiej sytuacji trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Sprawę tego typu załatwimy także listownie. Urząd w efekcie wyśle nam zaświadczenie o niekaralności w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku. Ważne jest to, że wniosek z potwierdzeniem zapłaty wysyłamy do dowolnego punktu informacyjnego KRK lub do Biura Informacyjnego KRK w Warszawie. Na szczęście wypełnienie wniosku nie jest trudne i zajmuje jedynie kilka chwil. W razie wątpliwości, skorzystajmy z pomocy w punkcie informacyjnym KRK, w którym składamy wniosek. Formularz składa się z trzynastu punktów i nie powinien nam sprawić większych problemów!

Jak widzimy, uzyskanie zaświadczenia o niekaralności jest konieczne w różnych przypadkach. Aby zrobić to szybko i wygodnie, można z powodzeniem skorzystać z elektronicznej formy składania wniosku. Poza tym postawić można na wysłanie formularza listownie lub dostarczenie go osobiście we wskazanych powyżej miejscach. Jeśli chodzi o opłatę za wydanie wniosku, wynosi ona 20 złotych przy złożeniu formularza przez Internet i 30 złotych w innych przypadkach. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%