Zamknij

5 preparatów do dezynsekcji, które warto znać!

Artykuł sponsorowany + 07:26, 15.03.2025 ok. 7 min. czytania

Niestety, robaki w domu i w ogrodzie to problem, który dotyka praktycznie każdego z nas. Owady latające, jak i biegające spotykamy niemalże codziennie w różnych miejscach np. rybiki w łazience, mole spożywcze w kuchni, komary na tarasie. W ciepłych miesiącach ich aktywność jest jeszcze bardziej zauważalna, ponieważ wtedy też szybciej się rozmnażają. Insekty dla wielu osób bywają bardzo uciążliwe, szczególnie gdy ich obecność wymyka się spod kontroli. Niosą one wiele negatywnych konsekwencji - zanieczyszczają żywność, roznoszą bakterie i choroby, a także powodują u ludzi lęk i niepokój. Pojawienie się robaków w mieszkaniu, wymieńmy tylko karaluchy, prusaki czy mrówki, często związane są z brakiem odpowiedniej higieny. Pluskwy czy mole spożywcze mogą z kolei znaleźć się u nas przez zupełny przypadek np. mole przyniesione z mąką ze sklepu, czy pluskwy przywiezione z wakacji w hotelu. Istnieją jednak skuteczne sposoby, by pozbyć się ich z domu. To właśnie dezynsekcja ma na celu wytępienie szkodliwych insektów z naszego otoczenia. O tym jak skutecznie ją przeprowadzić oraz jakie środki owadobójcze dobrać, by zwalczyć robaki w domu, odpowiedzi znajdą państwo w artykule.

Na czym polega dezynsekcja i jakie są jej rodzaje?

Część osób zapewne zastanawia się, czym różni się proces dezynfekcji od dezynsekcji, otóż dezynsekcja to zwalczanie robaków i insektów. Może być ona przeprowadzana w różnych środowiskach, zarówno w zamkniętych pomieszczeniach (tj. mieszkania, magazyny, restauracje, piwnice, budynki inwentarskie), ale także na otwartych przestrzeniach. W zależności od miejsca, w którym insekty będą zwalczane stosuje się inne środki owadobójcze. Istnieją jednak uniwersalne preparaty do dezynsekcji tj. Cipexen oparty na cypermetrynie oraz ziemia okrzemkowa, które można stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Najpopularniejszą formą dezynsekcji są opryski na owady.  Przeprowadza się je przy użyciu gotowych roztworów np. marki Bros lub koncentratów, które z reguły mają wyższe stężenia substancji czynnej. Zadymianie to kolejna metoda zwalczania insektów. Opiera się ona na wykorzystaniu specjalnych świec, z których wydobywający się biobójczy dym, docierający nawet w najmniejsze szczeliny. Dostępne są również ekologiczne i naturalne środki na insekty np. ziemia okrzemkowa, którą rozsypuje się na ścieżkach przebiegu owadów oraz wrotycz w postaci wyciągu z roślin. Wybór odpowiedniej metody dezynsekcji zależy przede wszystkim od rodzaju insektów, które musimy zwalczyć, ale także od miejsca ich występowania. Dezynsekcję można przeprowadzać gdy problem owadów jest już obecny lub zapobiegawczo, szczególnie w miejscach, które mają problemy z utrzymaniem czystości.

Cipexen, skuteczny środek do oprysków przeciwko komarom

To jeden z najlepszych środków owadobójczych, który posiada wysokie stężenie substancji czynnej – cypermetryny. Wynosi ono aż 10 g w 100 g produktu, co czyni produkt bardzo skutecznym. Substancja czynna działa na insekty żołądkowo i kontaktowo, a pierwsze efekty widoczne są już po 2 h od wykonanej dezynsekcji. Środek Cipexen stosowany jest przede wszystkim jako sprawdzony oprysk na komary, który można wykonać zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na większych powierzchniach zielonych np. w parkach, na boiskach sportowych, gdzie problem komarów jest bardzo duży, a ich obecność trudna do zniesienia. Działa również na inne owady latające i biegające na zewnątrz, jak i na robaki w domu. W tej drugiej sytuacji dużym atutem jest fakt, że preparat możemy kupić w sieci, np. tutaj, także w ergonomicznych, małych, bo 100 ml opakowaniach. Z jego pomocą zwalczymy muchy, mrówki, rybiki, pluskwy, mole, karaluchy, prusaki, a nawet wtyki amerykańskie. Preparat Cipexen do oprysku ma postać koncentratu, który rozcieńcza się razem z wodą. Taka forma czyni go bardzo wydajnym, ponieważ zużywamy tylko i wyłącznie taką ilość środka, jaka jest nam potrzebna na daną powierzchnię. Dezynsekcję środkiem Cipexen najlepiej przeprowadzać przy użyciu opryskiwacza. Jest ona skuteczna przez okres ok. 4 tygodni. W ciepłych miesiącach oprysk na komary zaleca się stosować raz w miesiącu, dzięki czemu unikniemy ich rozmnożenia się na terenie naszej posesji.

Poznaj Dobol, skuteczną bombę dymną na owady

Dezynfekcja poprzez zadymianie należy do jednej z najdokładniejszych metod, która dociera nawet do najmniejszych zakamarków. Szczególnie sprawdza się przy pluskwach, mrówkach i molach, które bytują w szczelinach i są trudno zauważalne gołym okiem. Fumigator Dobol to profesjonalny środek na owady latające i biegające, a także roztocza. Dostępny jest w dwóch pojemnościach 10 g oraz 20 g. Mniejsze opakowanie wystarcza do fumigacji pomieszczenia o powierzchni ok. 130 m2, z kolei większe do 250 m2. Świeca dymna na owady likwiduje także larwy, dlatego jest najczęściej stosowana przez firmy DDD. Na czas dezynsekcji pomieszczenie nalży opuścić, a po zakończonym procesie przewietrzyć przez okres ok. 2 h.

Ziemia okrzemkowa i jej właściwości

Diatomit inaczej nazywany jest ziemią okrzemkową. Jest to naturalna skała osadowa, która składa się z pancerzyków okrzemek. Posiada ona doskonałe właściwości, które pomagają zwalczać owady. Ziemia okrzemkowa doskonale sprawdza się na mrówki, pluskwy, mole, ptaszyńce, a nawet ćmę bukszpanową i mszyce na roślinach. To co ją wyróżnia, to przede wszystkim naturalny skład, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ziemia okrzemkowa działa na owady na zasadzie mechanicznej. Uszkadza ona strukturę insektów, narusza pancerze, co w konsekwencji prowadzi do utraty wilgotności ciała i śmierci. Bardzo często wykorzystywana jest w mieszkaniach. Ziemia okrzemkowa na pluskwy pomaga ochronić człowieka przed ugryzieniami. Rozsypana wokół łóżka tworzy barierę dla insektów, której nie są one w stanie pokonać bez urazu. Diatomit to również tani sposób na pozbycie się mrówek z tarasów, altan, chodników. Co ważne, stosowanie ziemi okrzemkowej – diatomitu, nie stanowi zagrożenia dla roślin oraz zwierząt domowych, dlatego chętnie wykorzystywany jest w przydomowych ogrodach.

Zwalczanie pędraków wyciągiem z Wrotycza

Do naturalnych środków zwalczających owady należy też wrotycz. Jest to roślina, którą możemy spotkać na łąkach, często rośnie również w przydrożnych rowach. Wrotycz działa na insekty odstraszająco i toksycznie, paraliżując ich układ nerwowy. Jego zapach jest niezwykle nieprzyjemny dla szkodników, dlatego unikają zabezpieczonych miejsc. Można także stosować ekstrakt wrotyczu na mrówki, zaleca się jednak robić to na świeżym powietrzu. Polewa się nim mrowiska i ścieżki przebiegu szkodników. Jest to alternatywa do środków chemicznych, która jest również bardzo skuteczna w zwalczaniu zewnętrznych owadów biegających, a także szkodników roślin.

Bezpieczna dezynsekcja w oborze lub kurniku z preparatem Arpon

Większość środków owadobójczych nie może być stosowanych w obecności zwierząt. Ich użycie wymaga wyprowadzenia inwentarza, a następnie przewietrzenia obiektu. W dużych obiektach (np. obory, stajnie, kurniki, chlewnie) jest to niemalże niemożliwe. Problem ten rozwiązuje Arpon, środek owadobójczy, który może być stosowany w obecności zwierząt. Jest to niezastąpiony dla hodowców preparat na muchy, które są dużym problemem w budynkach inwentarskich. W zależności od wielkości hodowli Arpon dostępny jest w dużych 1 l butelkach lub małych 250 ml. Jest to koncentrat służący do przygotowania roztworu z wodą, który rozpyla się przy użyciu opryskiwacza. Preparat przeciw muchom można bezpiecznie stosować w pomieszczeniach, w których znajdują się zwierzęta.

Podsumowanie

Reasumując, dezynsekcja polega na eliminowaniu i kontrolowaniu populacji szkodliwych insektów, jak choćby: karaluchy, prusaki, mrówki, pluskwy, mole, komary, muchy. Skuteczność przeprowadzonego procesu zależy przede wszystkim od wyboru odpowiedniego środka owadobójczego. Jeśli problem insektów jest duży, należy przeprowadzić oprysk sprawdzonym i uniwersalnym preparatem przeciwko robakom - Cipexen, który działa zarówno na komary, jak i na karaluchy oraz mole. Czasami chemiczne metody warto wzbogacać naturalnymi np. ziemią okrzemkową, którą z powodzeniem można stosować na pluskwy w domu. Dokonując oprysku w obecności zwierząt należy stosować preparaty przeciwko muchom, które są przeznaczone do stosowania w budynkach inwentarskich.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%