Zamknij
REKLAMA

Inwestowanie w kryptowaluty. Czy to bezpieczne?

15.46, 03.11.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 15.46, 03.11.2022

Rynek kryptowalut rośnie w ogromnym tempie. Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, w 2019 w Polsce ich rozliczenie zleciło 3,2 tys. osób. Już rok później liczba ta wzrosła do 10,6 tys., a przychody Skarbu Państwa z tego tytułu zwiększyły się ponad dwukrotnie (z 16 do 34 milionów złotych). Nic nie wskazuje na to, by ten tren miał się zmienić, bo niski próg wejścia oraz różnorodność instrumentów pochodnych wciąż przyciągają nowych inwestorów.

Mimo oczywistych zalet handel kryptowalutami ma też poważne wady, o których każdy – zwłaszcza początkujący – trader powinien pamiętać. Dla wszystkich planujących inwestycje w te aktywa przygotowaliśmy zwięzłe zestawienie najpoważniejszych związanych z nimi zagrożeń. W artykule wyjaśniamy również, jak wydajnie zarządzać ryzykiem inwestycji.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Wokół kryptowalut krąży wiele skrajnych opinii. Niektórzy zwracają uwagę na ich bezpieczeństwo jako środka płatniczego, inni skupiają się na ryzyku związanym z handlem tymi aktywami. Rację mają jedni i drudzy, przy czym należy pamiętać, że płynność i dynamika obrotu kryptowalutami mogą być zarówno powodem strat, jak i cechą pomagającą wypracować duże zyski. Ryzyko związane z tego typu inwestycjami można jednak znacząco zminimalizować dzięki odpowiedniemu przygotowaniu merytorycznemu.

Kryptowaluty – najważniejsze zagrożenia

Jednym z kluczowych aspektów takiego przygotowania powinno być poznanie głównych zagrożeń czekających na osoby handlujące kryptowalutami. Chodzi przede wszystkim o:

  • zmienność rynku: wycena poszczególnych kryptowalut jest zależna od różnych czynników i może zmieniać się w bardzo szybkim tempie. Natura kryptowalut sprawia też, że trudno przewidzieć ich kursy, których nie bierze się pod uwagę przy prognozowaniu sytuacji na innych rynkach. To wszystko sprawia, że przewidzenie wartości poszczególnych tokenów nawet krótkiej perspektywie może okazać się trudnym lub niemożliwym zadaniem;

  • brak regulacji: jest główną siłą, ale też dla wielu najważniejszą wadą kryptowalut. Emitenci nie muszą więc przygotowywać dokumentacji pozwalającej ocenić zasadność kupna danego aktywa. To ułatwia zadanie oszustom – wiele tokenów zniknęło po krótkim czasie od rynkowego debiutu i okazało się oszustwem lub kompletną pomyłką. By uniknąć związanych z tym problemów, warto wybierać sprawdzone krypto takie jak bitcoin lub ethereum;

  • oszuści: kupując i sprzedając kryptowaluty online, stajemy się łatwym celem dla przestępców wyłudzających dane osobowe. Często wykorzystują oni sposób na wypłatę dużej kwoty rzekomo zarobionej przez tradera, manipulując nim tak, że ten instaluje oprogramowanie wykradające jego dane i umożliwiające oszustom zalogowanie się do portfela;

  • cyberataki wymierzone w platformy wymiany kryptowalut.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Ryzyka związanego z handlem kryptowalutami nie sposób uniknąć. Można jednak obniżyć je do akceptowalnego poziomu. Poza odpowiednią strategią zarządzania ryzykiem, edukacją i regularnym monitorowaniem rynkowych trendów, kluczowe znaczenie ma dobór platformy transakcyjnej. Najlepiej jest korzystać z usług zaufanych brokerów działających również na innych platformach i znanych z wysokich standardów obsługi klientów.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%