Zamknij
REKLAMA

W jakim terminie należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

08:49, 13.06.2022 | materiał partnera

W momencie, gdy decydujemy się na sprzedaż posiadanej nieruchomości, musimy liczyć się z tym, że będzie konieczne odprowadzenie podatku od sumy, o którą się wzbogacimy. Aby rozliczyć należne daniny, koniecznie powinniśmy złożyć deklarację PIT-39, która pozwoli nam obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości. W przypadku osób, które dokonały transakcji po pięciu latach podatkowych od zakupu, nie ma obowiązku odprowadzania podatków.

Kogo dotyczy podatek od sprzedaży nieruchomości?

Do opłacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości zobowiązane są osoby fizyczne, które dokonały transakcji. Danina dotyczy nie tylko sprzedaży całego budynku, ale również jego części. Opłata dotyczy uzyskanego dochodu, co oznacza, że aby ją obliczyć, należy odjąć od zarobionej sumy koszty jej uzyskania.

Jaka jest wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości?

Stawka podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości wynosi 19%. Obowiązuje on w przypadku, gdy nieruchomość, której dotyczy transakcja, została sprzedana przed upływem pięciu lat podatkowych. W momencie, gdy okres pięciu lat upłynął, właściciel nieruchomości zostaje zwolniony z podatku. Więcej informacji na temat wysokości podatku od nieruchomości można znaleźć na stronie internetowej https://przyjazne-deklaracje.pl/sprzedales-nieruchomosc-sprawdz-jakie-deklaracje-musisz-wypelnic/.

Jak powinniśmy interpretować wydatki na własne cele mieszkaniowe?

Jednym z punktów, które mogą zwolnić właściciela nieruchomości z płacenia podatku od jej sprzedaży, jest wydanie dochodu na własne cele mieszkaniowe. Oznacza to, że sprzedający cały dochód lub jego część przeznaczy na zakup, lub budowę nowej nieruchomości. Dotyczy to również takich elementów wyposażenia jak sprzęt AGD i RTV, oświetlenie, meble do zabudowy kuchennej. Wszystkie te elementy zawarte są w odpowiedniej ustawie. W zależności od kwoty, jaką przeznaczymy na tego rodzaju wydatki, zostaniemy częściowo lub całkowicie zwolnieni z uiszczania daniny.

O czym należy pamiętać, rozliczając podatek od sprzedaży nieruchomości?

Najważniejszą informacją dotyczącą rozliczenia transakcji sprzedaży nieruchomości jest to,że podatek nie jest obliczany od wartości nieruchomości, lecz od dochodu, który osiągniemy, zbywając ją. Oznacza to, że od całej kwoty musimy odjąć koszty uzyskania dochodu, takie jak np. remonty, koszty budowy oraz wszelkie kwoty, które miały wpływ na wzrost ogólnej wartości nieruchomości. Deklaracja podatkowa PIT-39 powinna zostać złożona do 30 kwietnia aktualnego roku podatkowego.

Zmieniona została również formula odprowadzania podatku od nieruchomości w przypadku rozwodników oraz wdowców. Nie trzeba już odczekiwać pięciu lat od śmierci małżonka, aby móc bez opłat sprzedać wspólną nieruchomość. To samo tyczy się osób, które decydują się na rozwód. Nie ma potrzeby czekania pięciu lat od momentu dokonania podziału majątkowego. Osoby, które otrzymały nieruchomość w spadku przed upływem pięciu lat od jej zakupu, również są zwolnione z daniny, gdy zdecydują się na sprzedaż.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%