Zamknij

Robienie na drutach - niezbędnik początkującego

18:07, 26.11.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:43, 30.07.2020

Coraz częściej zdarza się, że widząc u znajomej piękny, oryginalny sweter, dowiadujemy się, że zrobiła go sama, na drutach. Przychodzi wtedy myśl "Skoro ona mogła, to mi też się przecież uda, to nie może być takie trudne!". Udajemy się do pasmanterii i napotykamy pierwszy problem - co dokładnie będzie nam potrzebne? Przedstawiamy niezbędnik początkującego, z którego dowiesz się, w co zaopatrzyć się na początku przygody z dzierganiem.

Gdzie zaopatrują się doświadczone dziewiarki?

Niezależnie od tego, czy chcemy zacząć od szydełkowania, czy od robienia na drutach, nieunikniona wydaje się wizyta w pasmanterii, pełnej kolorowych włóczek, nici, kordonków i muliny, które wręcz wołają do nas, by je kupić. Dużym plusem takich wizyt jest możliwość skorzystania z wiedzy sprzedawcy, który chętnie doradzi nie, tylko jeśli chodzi o pasujące do siebie barwy włóczek, ale również o dobranie odpowiedniej grubości kordonka do szydełka czy do naszego projektu. Niestety coraz rzadziej spotkamy za kasą osoby znające się na rzeczy i wówczas chodzenie do pasmanterii nie jest już punktem obowiązkowym, szczególnie że w internecie znaleźć możemy niejeden sklep z włóczkami czy akcesoriami dziewiarskimi. Poszukiwania idealnego miejsca na dziewiarskie zakupy ułatwi nam strona internetowa https://centrumwloczek.pl, na której widnieją oferty wielu producentów i gdzie znajdziemy dobrej jakości tanie włóczki oraz adresy sklepów w danym mieście.

Przede wszystkim druty i włóczka - jakie wybrać?

Druty różnią się od siebie głównie materiałem wykonania i rozmiarem. Na rynku znajdziemy druty z plastiku, akrylu, stalowe, aluminiowe, drewniane, a nawet bambusowe. Te plastikowe i akrylowe bardzo często polecane są początkującym, ponieważ są lekkie i nie uginają się pod materiałem, a dodatkowo są zdecydowanie tańsze niż na przykład stalowe. Ich wadą może jednak nadmierna gładkość - robótka może zsuwać się ze śliskiej powierzchni, a gdy nie mamy jeszcze wprawy, ponowne nałożenie zajmie więcej czasu.

Dobierz druty do włóczki

Jeśli chodzi o rozmiar drutów, to jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że grubość drutów świadczy o grubości splotów. Sprawa jest prosta - drobne sploty otrzymamy, używając cienkich drutów, a grubsze lepiej sprawdzą się przy wełnianych włóczkach. Drutów od 2 do 3 używamy do wykonywania dzianin z cienkiej wełny, od 3 do 4 świetnie pracują z nieco grubszą wełną i dobrze robi się nimi golfy, pulowery czy koronkowe ściegi. Grube druty 5-6 będą przydatne do wykonywania ściegów o dużych ażurach, a największe rozmiary, np. 8 czy 10, które są zakończone ostrymi czubkami, używane są zazwyczaj do wełny skręconej z kilku nitek. Na banderolach włóczek zawsze znajduje się informacja na temat tego, jakie druty bądź też szydełko będą optymalne do danego materiału.

Przeglądając książki, gazetki czy poradniki dla początkujących, obok wzorów i projektów zawsze zawarta jest informacja o najlepszym rozmiarze narzędzia oraz grubości włóczki lub kordonka - należy się do nich zastosować, w przeciwnym razie nasz wyrób może się okazać, zupełnie innej wielkości niż zakładaliśmy.

Sklep internetowy z włóczkami zazwyczaj oferuje nam wiele dodatkowych akcesoriów, np. igły czy agrafki, jednak będąc na początku drogi dziewiarki, nie są one niezbędne. Przy bardziej skomplikowanych projektach mogą ułatwić pracę, lecz zaczynamy od tych prostych - szalika, czapki czy koca - a przy nich poradzimy sobie bez dodatkowych narzędzi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%