Zamknij
REKLAMA

Dlaczego taksówkarze płacą więcej za OC?

00:00, 29.03.2021 | materiały partnera

Każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony przynajmniej w podstawowym zakresie. Dotyczy to zarówno aut prywatnych, jak i pojazdów komercyjnych, wykorzystywanych do przewozu osób. Do tej grupy zaliczają się taksówki, w przypadku których ceny polis są znacznie wyższe w porównaniu do innych samochodów. Dlaczego tak się dzieje i co wpływa na koszt OC? Sprawdziliśmy!

Od czego zależy cena OC?

Podstawowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obowiązuje w takim samym zakresie w każdej firmie. Droższa polisa nie oznacza, że Twój samochód zostanie lepiej chroniony, dlatego najważniejszym kryterium wyboru OC powinna być jak najniższa cena. Może się ona różnić w poszczególnych towarzystwach, gdyż wysokość składek ustalana jest na podstawie czynników ryzyka. Ubezpieczyciele podczas wyliczania stawek biorą pod uwagę m.in.:

· wiek i doświadczenie kierowcy,

· historię ubezpieczenia i zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę,

· sposób użytkowania auta,

· miejsce zamieszkania oraz sytuację rodzinną właściciela pojazdu,

· parametry techniczne samochodu.

To, ile kosztuje OC taxi, w dużej mierze zależy więc od indywidualnej sytuacji kierowcy. Mimo to zgromadzenie maksymalnych zniżek i korzystna historia ubezpieczenia nie są w stanie drastycznie obniżyć kosztów ubezpieczenia. Taksówkarze z reguły są skazani na płacenie wysokich składek, które mogą być droższe nawet o 50% niż w stosunku do właścicieli prywatnych aut.

Dlaczego OC dla taksówki jest droższe?

Na początku warto wspomnieć, że każde towarzystwo ma obowiązek posiadać w swojej ofercie OC dla taksówkarzy. Niechętnie jednak sprzedają produkty ubezpieczeniowe właścicielom pojazdów do transportu osób, gdyż wiąże się to z większym prawdopodobieństwem wypłaty odszkodowania. Co ma na to wpływ?

· Taksówki codziennie pokonują długie trasy, co zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji.

· Auta są intensywnie eksploatowane, co wpływa na szybsze zużycie części, mogących skutkować awarią.

· Samochody poruszają się głównie w dużych miastach i w godzinach szczytu, kiedy najłatwiej o stłuczkę.

· Kierowca odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów, jednak w razie wypadku, to ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty leczenia i odszkodowania dla pokrzywdzonych.

Taksówkarze często pracują pod presją czasu i są narażeni na stresujące sytuacje. Jest to dodatkowe obciążenie psychiczne, które może skutkować rozproszeniem uwagi w trakcie jazdy, co zwiększa ryzyko niebezpiecznych zachowań na drodze.

Jak znaleźć najtańsze OC dla taksówkarza?

Znalezienie ubezpieczenia komunikacyjnego dla taksówki nie jest takie proste, jednak nie niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki online, w której przeanalizujesz oferty poszczególnych firm. Pomocny będzie także kalkulator oc za darmo na rankomat, dzięki któremu wyliczysz wysokość składek na podstawie podanych przez Ciebie informacji. W tym celu musisz wypełnić krótki formularz i zaznaczyć w nim, że chcesz kupić ubezpieczenie dla taksówki. Narzędzie wygeneruje propozycje ofert wraz z możliwością natychmiastowego wykupienia OC.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%