Zamknij

Wynajem krótko - czy długoterminowy? Który model przyniesie większy zysk?

15:53, 05.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:53, 05.07.2021

Pandemia koronawirusa pokazała nam, że nawet w tak bezpiecznej formie inwestowania, jaką jest zakup nieruchomości, niczego nie możemy być pewnym. Wynajmy krótko- i długoterminowe od zawsze mają swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejszą kwestią jest oczywiście temat zysków, ale warto pamiętać, że czasami zysk to nie wszystko. Co się bardziej opłaca?

Gotowe mieszkania w Rymanowie mogą być traktowane w kategoriach inwestycyjnych – ich zakup może przynieść zysk w perspektywie długoterminowej. Na jaki rodzaj najmu się zdecydować?

Wynajem krótkoterminowy – zyskowny, ale ryzykowny

Wynajem na krótki termin to zwykle mieszkanie lub lokal, który podnajmowany jest na min. jedną noc, a zazwyczaj na kilka lub kilkanaście dni. To nieruchomość idealna na wynajem wakacyjny, wyjazd służbowy czy wycieczkę. Cena za noc takiego wynajmu jest stosunkowo wysoka, w związku z czym zysk w stosunku miesięcznym lub rocznym jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku uśrednionej kwoty za najem długofalowy. Koszt noclegu krótkoterminowego jest zwykle niższy niż w hotelu, co dodatkowo podnosi atrakcyjność tego typu miejsc. Ceny wahają się w zakresie od 100 do 400 zł, ale zdarzają się także lokale o bardzo wysokim standardzie z kosztem za noc sięgającym nawet 1000 zł i więcej.

Najem krótkoterminowy jednocześnie wymaga większego zaangażowania właścicieli. Konieczne jest aktywne poszukiwanie gości, promocja, obecność na portalach z ofertami, aktualizacja informacji, odbieranie telefonów i maili, obsługa samego mieszkania, czyli przekazanie i odbiór gościom kluczy, sprzątanie, pranie, uzupełnianie zaopatrzenia. Oczywiście wiele z tych czynności możemy zautomatyzować lub zatrudnić pomoc, ale zwykle na początku zajmujemy się wszystkim sami. Największym ryzykiem wynajmu krótkoterminowego jest brak gwarancji całorocznego obłożenia. Oznacza to, że przy dużym zaangażowaniu zwrot może  być na podobnym poziomie, jak w przypadku prawie samoobsługowego najmu długoterminowego.

Wynajem długoterminowy – niższy, ale stały zysk

Najem długoterminowy to kilka miesięcy, a nawet lat stałego oddania w użytkowanie lokalu. Z pewnością nie osiągniemy zysku takiego jak w przypadku dobrze prosperującego najmu krótkoterminowego, choć w przypadku wynajmu lokalu na biuro lub apartamentu o wysokim standardzie możliwe jest zbliżenie się do tej kwoty. Jednak ten rodzaj wynajmu wymaga znacznie mniej  zaangażowania. Wystarczy znaleźć najemców, spisać umowę i następnie tylko odbierać przelewy i od czasu do czasu kontaktować się z lokatorami. Zysk w tym przypadku jest niższy, ale stały i pewniejszy. Docenią to np. osoby, które mają kredyt, bo wiedzą, że regularnie otrzymają kwotę która pokryje jego ratę.

Wynajem krótko- i długoterminowy – który wybrać?

Wybór konkretnej opcji zależy od sytuacji danej osoby, lokalizacji mieszkania czy jego standardu. Zdecydowanie większy zysk przyniesie wynajem krótkoterminowy, ale przy założeniu, że będziemy mieć stałe obłożenie i zaangażujemy się w zarządzanie najmem. Dlatego to dobry pomysł dla tych, którzy prowadzą własną działalność i mają większą swobodę działania. Osoby, które pracują na etacie i nie chcą zajmować się regularnie kwestiami wynajmowanego mieszkania, pomimo niższego zysku, lepiej odnajdą się w wynajmie długoterminowym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%