Zamknij

Diety w podróżach służbowych

. + 00:00, 30.04.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Planujesz wysłać swojego pracownika w podróż służbową? Pamiętaj, że jako pracodawca odpowiadasz za zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowania i przejazdów komunikacją miejską. Pracownikowi należy się ponadto dieta. Dowiedz się, ile wynoszą diety w podróżach krajowych oraz zagranicznych.

Dieta w czasie podróży służbowych wewnątrz kraju

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r., dieta przyznawana z tytułu służbowej podróży krajowej ma służyć pokryciu kosztów związanych z wyżywieniem. W roku 2025 wysokość diety za dobę podróży krajowej wynosi 45 zł.

Ostateczną kwotę, jaką pracodawca musi wypłacić udającemu się w podróż pracownikowi, ustala się na podstawie długości podróży. Jeśli wyjazd jest krótszy niż doba, dieta przysługuje jedynie w sytuacji, gdy podróż trwa dłużej niż 8 godzin.

  • Za podróż trwającą od 8 do 12 godzin pracownikowi przysługuje 50% diety.
  • Za podróż trwającą powyżej 12 godzin pracownikowi przysługuje 100% diety.

Jeśli czas podróży służbowej wynosi kilka dni, wówczas należność za każdą pełną dobę wynosi 100% diety. Za ostatnią, niepełną dobę podróży, pracodawca wypłaca natomiast pracownikowi:

  1. 50% diety, jeśli podróż w czasie ostatniej doby wyjazdu trwała krócej niż 8 godzin,
  2. 100% diety, jeśli podróż trwała dłużej.

Rekrutujesz pracowników do swojej firmy? Dobrze zredagowane ogłoszenie to jeszcze nie wszystko. Sprawdź, gdzie dodać darmową ofertę pracy, by zwiększyć jej widoczność.

Dieta a wyżywienie zapewnione przez pracodawcę

Wysokość diety może ulec obniżeniu w sytuacji, gdy pracodawca w czasie wyjazdu zapewnia pracownikom wyżywienie. Osobom, którym w czasie służbowej podróży krajowej pracodawca zapewni nieodpłatne wyżywienie całodzienne, nie przysługuje dieta. W przypadku zapewnienia jedynie części posiłków dietę należy natomiast odpowiednio zmniejszyć:

  • zapewnienie śniadania oraz kolacji pomniejszy dietę o 25% za każdy posiłek,
  • zapewnienie obiadu oznacza pomniejszenie należnej diety o 50%.

Szukasz rzetelnych i aktualnych treści dla pracodawców? Czytaj portal, na którym znajdziesz skuteczne porady rekrutacyjne i inne informacje z zakresu zatrudniania i zarządzania pracownikami.

Dieta podczas służbowych wyjazdów zagranicznych

W przypadku podróży służbowych za granicę celem diety jest pokrycie kosztów wyżywienia pracownika, a także innych drobnych wydatków. Wysokość diety jest zależna od docelowego kraju podróży – właściwą kwotę określa załącznik do wspomnianego wcześniej rozporządzenia.

Za każdą pełną dobę wyjazdu zagranicznego pracownikowi przysługuje 100% diety. W przypadku niepełnej doby dieta w podróży służbowej do innego kraju wynosi natomiast:

  • 1/3 pełnej kwoty, jeśli niepełna doba podróży trwa mniej niż 8 godzin,
  • 1/2 pełnej kwoty, jeśli niepełna doba trwa od 8 do 12 godzin,
  • 100% diety, jeśli niepełna doba trwa dłużej niż 12 godzin.

W sytuacji, gdy pracodawca podczas podróży zagranicznej zapewnia pracownikowi bezpłatne wyżywienie całodzienne, wysokość diety za każdą dobę wynosi 25% określonej w rozporządzeniu kwoty. Zapewnienie częściowego wyżywienia odpowiednio zmniejsza natomiast wysokość diety o:

  • 15% w przypadku śniadania,
  • 30% w przypadku obiadu oraz kolacji (za każdy posiłek).

Jeżeli pracodawca z tytułu wyjazdu zagranicznego przekaże pracownikowi środki pieniężne na wyżywienie, dieta będzie przysługiwać jedynie w sytuacji, gdy należność pieniężna będzie niższa od kwoty określonej w rozporządzeniu. W takim przypadku pracownikowi należy wypłacić wyrównanie do pełnej kwoty.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%