Zamknij

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego po raz 37!

14:17, 11.10.2021 M.B Aktualizacja: 14:17, 11.10.2021
Skomentuj

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Gminne Centrum Kultury Sportui Rekreacji w Świlczy z. s w Trzcianie zapraszają na 37. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego, który odbędzie się w dniach 15-17 października 2021 r.

Podczas Konkursu prezentowane i dokumentowane będą tradycyjne tańce ludowez poszczególnych regionów Polski. Główną ideą Konkursu jest ukazywanie i zachowanie tradycyjnego tańca ludowego w jak najbardziej autentycznej formie.

16 października od godz. 9.00 w GCKSiR w Świlczy z. s w Trzcianie odbędą się prezentacje konkursowe w dwóch kategoriach: autentycznych grup i par tanecznych. Zespołyz całej Polski wykonają wachlarz tańców ludowych właściwych dla danego regionu: oberki, polki, walczyki, sztajerki, tramle, krzyżaki, chodzone. Dodatkowo zobaczymy taneczne zabawyw wykonaniu zespołów dziecięcych. w Tym roku zaprezentuje się rekordowa liczba uczestników – 21 zespołów, w tym 3 dziecięce oraz 15 par tanecznych z województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego.

17 października o godz. 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się ogłoszenie wyników oraz zostaną wręczone laureatom nagrody i statuetki pamiątkowe.

Dodatkowo w tym roku 15 października odbędzie się seminarium warsztatowe dotyczące folkloru Lachów Sądeckich.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupia liczne grono uczestnikówi odbiorców. Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez taniec jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru.

Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ skupia się na istocie autentycznej kultury ludowej w zakresie tańca oraz na jej reprezentantach, których występy służą przekazywaniu tradycji następnym pokoleniom.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest jednym z najstarszych konkursów związanych z folklorem na terenie Polski, organizowany od 1984 roku. Jego głównym celem jest ochrona przed zanikaniem tradycyjnego folkloru, a w szczególności tańca ludowego oraz całości kontekstu obrzędowego i obyczajowego nierozerwalnie z nim związanego. Niezmiennie od lat gromadzi miłośników folkloru, głównie tancerzy, lecz także muzykantówi śpiewaków, którzy prezentują rodzime formy taneczne charakterystyczne dla danego regionu, m.in. Podkarpacia (tu przede wszystkim typowe: polka w lewo, polka drąg, tramla, cebula, lasowiak, krzyżak, jacok i wiele innych).

 

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%