Zamknij

Czym są pale CFA?

15:19, 02.03.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:19, 02.03.2024

Pale CFA (skrót od angielskiego Continuous Flight Augerto budowlane elementy o charakterze konstrukcyjnym. Inna nazwa to pale  formowane świdrem ciągłym (pale FSC). Pale CFA można stosować w przypadku realizacji głębokich fundamentów przy budowie obiektów mostowych, dróg, tuneli czy paneli akustycznych. CFA pale to technologia znana na całym świecie. Z powodzeniem zastępuje klasyczne pale wiercone w zawiesinie lub z rurowaniem. W artykule wyjaśniamy, czym są pale CFA i jakie mają zastosowanie w budownictwie. 

  1. Pale CFA — co to jest?
  2. Innowacyjna alternatywa dla typowych pali wierconych 
  3. Gdzie stosować pale CFA? 

W dzisiejszych czasach większość inwestorów chce korzystać z innowacyjnych rozwiązań w budownictwie. Jedną z propozycji jest palowanie CFA. Palowanie formowane świdrem ciągłym to wiercenie i betonowanie, które odbywa się w czasie jednego procesu w trybie ciągłym. Pale cfa powszechnie uznawane są za szybką i tanią technologię. Stosowanie pali CFA rekomendowane jest w szczególności na gruntach spoistych twardoplastycznych i na gruntach niespoistych, które cechuje wysoki stopień zagęszczenia. Może to być na przykład palowanie gruntu takiego jak glina. Rodzaje pali CFA to stojące, zawieszone i normalne. Jeśli chodzi o pale CFA, cennik można sprawdzić w biurze firmy specjalizującej się w tego rodzaju pracach. Można też indywidualnie wycenić usługi typu palowanie fundamentów. Usługi powinno się rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli prace mają być realizowane w okresie wiosenno — letnim, gdzie zauważalny jest znaczny wzrost przeprowadzania inwestycji w sektorze budowlanym. 

Pale CFA — co to jest?

CFA pale to pale wiercone, wykonywane za pomocą ciągłego świdra ślimakowego, który jest osadzony na rurowym rdzeniu. Najpierw wykonywane jest wwiercanie w grunt ciągłego świdra ślimakowego na pożądaną głębokość. Następnie realizowane jest ciśnieniowe podawanie mieszanki betonowej. Mieszanka ta podczas unoszenia świdra wypełnia trzon pala CFA. Po ukończeniu etapu, jakim jest zabetonowanie pala, wprowadzane jest zgodne z projetem zbrojenie. 

Innowacyjna alternatywa dla typowych pali wierconych 

Zalety pali CFA to oszczędność czasu (pale są wykonywane bardzo szybko). Pale CFA stosowane w czasie budowy nie generują wysokich kosztów (można powiedzieć, że w porównaniu  z innymi metodami, są to dość niskie koszty). Bardzo ważne dla najbliższego otoczenia jest to, że pale CFA oznaczają brak wibracji i wstrząsów. Palowanie pod fundamenty nie wywołuje zbyt dużego hałasu. Dzięki tym właściwościom technologia jest postrzegana jako przyjazna dla środowiska. 

Specjalistyczne firmy, które wykonują fundamenty palowe, dysponują sporym rodzajem świdrów i osprzętu niezbędnego do palownic. Biorąc pod uwagę nośność, to może ona zależeć od typu gruntów, głębokości posadowienia, parametrów pali (długość, średnica), a także od klasy betonu i rodzaju zastosowanego zbrojenia. 

Fundamenty na palach mogą mieć zastosowanie nie tylko w budownictwie lądowym, ale i wodnym. Ta metoda jest wykorzystywana od dawna, czego dowodem jest Wenecja. Współcześnie tworzy się je na słabych gruntach, których nie można uznać za wystarczająco nośne. 

Gdzie stosować pale CFA? 

Pale CFA mogą być stosowane przy każdym rodzaju gruntu. Polecane są w sytuacjach, gdy występuje znaczne obciążenie poziome i pionowe. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy niezbędne jest zabezpieczanie wszelkiego rodzaju osuwisk i wzmacnianie skarp.  Pale CFA można planować wszędzie tam, gdzie konieczne jest wzmocnienie podłoża. CFA pale można stosować przy ochronie przeciwpowodziowej, przy budowach portów, dróg, mostów i tuneli. 

 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%