Zamknij

Inwestycja w działkę - czy to dobry czas na inwestycję w grunt?

14:50, 22.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:52, 22.07.2022

Generalna zasada jest taka: nieruchomości to zdecydowanie korzystna inwestycja. Tyle tylko, że nie na każdej da się w przyszłości zarobić i nie każda musi przynieść zysk, a w dodatku nie każda jest warta ceny, za którą ktoś próbuje nam ją sprzedać. Tylko odpowiedź na pytanie o to, czy kupić ziemię, czy nie kupić, która brzmi: to zależy, to jakby żadna porada. Dlatego spróbujmy zastanowić się, co właściwie znaczy nieruchomość atrakcyjna inwestycyjnie.

Czy warto teraz kupić ziemię?

Pomyślmy w ten sposób: czy jesteśmy już gotowi na inwestowanie w ziemię? Mamy mieszkanie czy dom, oczywiście wolne od kredytów hipotecznych, zabezpieczona poduszkę bezpieczeństwa i myślisz o inwestycji, która nie straci, a być może potencjalnie zyska na wartości. To, co jest pewne: jeśli masz gotówkę, pora z nią uciekać, bo z dnia na dzień, zjadana przez inflację w Polsce tylko traci na wartości.

Działka zawsze się przyda: możesz ją w przyszłości sprzedać, wybudować na niej dom, a może zostawić swoim dzieciom, by to one tam budowały. Ważne jest, aby rozglądać się za nieruchomością, która potencjalnie może stać się działka inwestycyjna pod zabudowę jednorodzinną.

Czytaj także: Czy zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego ze zmiennego na stałe jest możliwa?

Wpisujesz „szukam działki” - jak szukamy gruntu?

Od tego zaczynasz, przegląd ogłoszeń da ci pojęcie, o jakiej kwocie masz myśleć, jaka jest wartość ziemi i przede wszystkim, w jakiej okolicy możesz kupić działkę za swoją gotówkę. Na początek zupełnie nie ma sensu rozglądać się po całej Polsce, bo zdecydowanie łatwiej jest szukać w swojej okolicy, którą się zna i w której nie ma problemu, by odróżnić to, co jest atrakcyjne, od tego, co takie nie jest.

Serio, nawet jeśli marzysz o siedlisku w górach czy na mazurach, daruj sobie na początek. Skomplikowane będzie już samo oglądanie posesji. Lepiej postawić na coś w swojej okolicy, bo lokalizacja w tym przypadku jest kluczowa.

domek na działce letniskowej - zielona trawa

Czas na kolejne kryteria - MPZP wokół inwestycji

Liczy się nie tylko położenie w pobliżu miasta, ale też Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, czyli informacje o tym, czy zostało wydane pozwolenie na budowę, czy są warunki zabudowy i określono w nich np. wielkość zabudowy, czy specjalne warunki odnośnie dachu, jego spadków albo np. sposobów ogrzewania budynków w okolicy. Sporo takich informacji znajdziesz na geoportalu, ale najlepiej z sytuacją planistyczną zapoznasz się w urzędzie gminy.

Czytaj także: Inwestowanie w ziemię w Polsce - co warto wiedzieć, plusy i minusy, ceny działek

Perspektywy dla danej działki

Bardzo istotne są perspektywy, jakie stwarza działka. To z tego powodu ważne jest, jaka droga do niej prowadzi, czy w najbliższym czasie może przekształcić się w trasę asfaltową lub czy będzie zmieniany rodzaj dojazdu. Równie istotne jest uzbrojenie działki. Nie ma sensu zrażać się tym, że w takiej chwili działka nie jest uzbrojona, natomiast trzeba sprawdzić, na kiedy planowane jest przedłużenie sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej.

Należy też zwracać uwagę na usytuowanie działki względem stron świata, położenie, kształt czy zadrzewienie. To po to, by mieć pewność, że da się na niej zbudować dom energooszczędny lub pasywny, bo to zdecydowana przyszłość budownictwa.

taczka chodniku i prace ogrodowe

Sąsiedztwo

To niebagatelna kwestia i nie chodzi tu tylko o życie towarzyskie, czy wręcz o nie, chodzi jak najmniej. Ważne jest to, jakie jest otoczenie, czy dookoła nie ma nic uciążliwego lub nie jest planowane. Nie ma się co czarować, nawet najbardziej sielankowa działka zacznie być niesprzedawalna, gdy powstanie obok niej chlewnia czy kurza farma. Ważne są za to wartości dodane:
• las,
• przepływająca obok rzeczka czy
• staw lub jeziorko.

Przed zbadaniem terenu lepiej nie kupować - znaczenie wizji lokalnej

Wszystko może wyglądać różowo w opisie, a nawet oficjalnych informacjach w gminie, ale to nie zwalnia cię z rozpoznania w terenie. Najlepiej wybrać kilka lokalizacji i urządzić sobie wycieczkę, połączoną ze spacerem. Nie dość, że w trakcie spaceru może okazać się, ze wokół widnieje wiele tablic z napisem na sprzedaż, a więc wybór działek może być większy, to jeszcze to okazja do rozmowy.

Nikt nie powie ci tak wiele jak sąsiedzi. Warto wypytywać, o sąsiedztwo, perspektywy rozwoju, a także o to, czy przypadkiem działka nie jest wystawiona na sprzedaż już od kilku lat. Wizja lokalna to najlepsze co możesz zrobić przed podjęciem decyzji o zakupie działki.

Źródło:
DarmoPożyczka.pl - chwilówki online - RRSO od 0%

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%