Zamknij
REKLAMA

Jak wygląda pogrzeb świecki?

12.21, 26.09.2022 materiał partnera Aktualizacja: 12.21, 26.09.2022

Świeckie pogrzeby są w Polsce odprawiane coraz częściej. Kto decyduje się na takie pochówki? W jaki sposób przebiega pogrzeb świecki?

Czym jest pogrzeb świecki?

Pogrzebem świeckim jest pogrzeb, podczas którego nie uczestniczy osoba duchowna i nie jest on prowadzony w żadnym obrządku religijnym.

Pogrzeb świecki – kiedy jest odprawiany?

Na pogrzeb świecki decydują się przede wszystkim osoby niewierzące, ateiści, które nie chcą, aby w ich pochówku uczestniczył duchowny.

Zdarza się też, że na świecki pogrzeb decyduje się osoba wierząca, jednak z określonych powodów nie chce ona, by jej ostatnie pożegnanie miało religijny charakter.

Osoby te zwykle przekazują bliskim odpowiedzialnym za organizację pochówku swoją wolę na łożu śmierci, ale również mogą zażyczyć sobie pogrzeb świecki wcześniej lub zawrzeć taką wolę w testamencie.

Kto zajmuje się prowadzeniem pogrzebu świeckiego?

W pogrzebie świeckim zamiast księdza uczestniczy mistrz ceremonii pogrzebowej.

Mistrz ceremonii jest osobą, która prowadzi ceremonię, między innymi zajmuje się odczytaniem mowy pogrzebowej, podziękowaniami dla zgromadzonych.

Przed pochówkiem mistrz ceremonii kontaktuje się z rodziną zmarłego, aby na postawie jej wspomnień i życzeń przygotować mowę.

W trakcie ostatniego pożegnania mistrz ceremonii jest ubrany w stosowny do danej okazji strój, na przykład w togę albo w elegancki garnitur.

Polskie Centrum Pogrzebowe z Rzeszowa ma w swojej ofercie możliwość zorganizowania świeckiej uroczystości pogrzebowej dzięki temu, że właścicielka tej firmy – Pani Magdalena Kate Bykovski – jest doświadczonym, znanym i cenionym Mistrzem Ceremonii Pogrzebowej. Dzięki jej wiedzy, doświadczeniu, wielkiej empatii i kulturze osobistej każda uroczystość żałobna, w tym świecka, jest zorganizowana z dbałością o każdy szczegół.

Przebieg pogrzebu świeckiego – jak odbywa się pochówek?

Pogrzeb świecki różni się od pogrzebu odprawianego w religijnym obrządku brakiem mszy oraz przemowy księdza przed pochówkiem.

Zmarli często wyrażają w ostatniej woli chęć bycia skremowanym, dlatego pogrzeb świecki może odbyć się z urną.

Ceremonia prowadzona jest najczęściej w domu pogrzebowym, który udostępnia salę dla żałobników. Następnie ma miejsce uroczyste odprowadzenie urny albo trumny na cmentarz. Również cała ceremonia może odbywać się bezpośrednio na cmentarzu.

W trakcie pogrzebu mistrz ceremonii odczytuje mowę pogrzebową. Przy trumnie albo urnie często ustawia się zdjęcie zmarłego, wykorzystuje się kwiaty do dekoracji. Pochówkowi może też towarzyszyć muzyka. Po pochówku bliscy mogą udać się na stypę.

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Aktualnie organizacją pochówków świeckich zajmuje się wiele firm pogrzebowych, dlatego bliscy nie powinni mieć żadnych trudności z jego urządzeniem według ostatniej woli zmarłego.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo
0%