Zamknij

Poprzemysłowy luksus dla każdego - styl industrialny we wnętrzach

15:15, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:16, 18.05.2021

Podobnie jak wiele innych stylów, również konwencja industrialna trafiła do Polski z krajów zachodnich. Pomieszczenia w stylu industrialnym to duże oraz wysokie lofty, które są znakiem rozpoznawczym tej estetyki. Sprawdzamy, jak urządzić swoje mieszkanie w tym stylu i czy można w ten sposób aranżować nie tylko stare poprzemysłowe, ale i nowe budynki mieszkalne.

Gdzie narodził się styl industrialny?

Początków tej charakterystycznej dla powierzchni poprzemysłowych formy należy szukać w latach 50. ubiegłego wieku za Oceanem. To wtedy na amerykańskim rynku nieruchomości pojawiło się wiele opuszczonych pomieszczeń fabrycznych. Mało kto wówczas przypuszczał, że już 10-20 lat później przemianowane na lokale mieszkalne pofabryczne lofty będą łakomym kąskiem nie dla klasy robotniczej, ale artystów. Dobrym tego przykładem jest pracownia Andy’ego Warhola, która swoją siedzibę znalazła w dawnej fabryce kapeluszy Silver Factory.

Do Polski styl industrialny trafił dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia. Przede wszystkim sprzyjał temu klimat, ponieważ to okres przekształceń w gospodarce, wskutek czego zamknięto wiele polskich fabryk, które zaczęto przerabiać na lokale mieszkalne. Tak powstawały duże, wysokie i oryginalnie wykończone wnętrza z elementami surowego wyposażenia.

Nic dziwnego, że teraz styl industrialny cieszy się dużą popularnością. Można to zrozumieć, ponieważ w Polsce mamy wiele miast słynących w przeszłości z przemysłu, które dziś nie są już tak uprzemysłowione jak w przeszłości. Jednak styl industrialny zagościł też w miastach i miasteczkach, które nie kojarzą się stricte przemysłowo.

Przykładem jest podkarpacki Przemyśl, czyli jeden z najstarszych polskich grodów, który przez wiele lat był perłą w koronie Rzeczypospolitej. Położona jak Rzym na siedmiu wzgórzach stolica fajek i ludwisarstwa ma wiele wnętrz urządzonych w stylu industrialnym. Co ważne, mówimy tutaj nie tylko o starych pofabrycznych budynkach, ale i nowej infrastrukturze. Wielu lokalnych mieszkańców również nowe mieszkania w Przemyślu urządza w stylu industrialnym.

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego

Styl industrialny to przede wszystkim otwarta, duża przestrzeń pozbawiona podziałów. Pierwsze co narzuca się tutaj na myśl to połączenie kuchni z salonem. Nie ma tu również podziału na poszczególne strefy, a pozostałe w mieszkaniu ściany ukazują materiał wykonania.

Oczywiście dziś jest o to łatwo nawet w nowych mieszkaniach deweloperskich. Na rynku mamy wiele rozwiązań, które pomogą zamienić nasze mieszkanie w loft, np. materiały dekoracyjne imitujące cegłę, beton czy postarzałe deski. Poza tym sprawdzą się nietypowe okna, a także lustra, które pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. W mniejszych mieszkaniach wykłada się nimi nawet całe ściany.

Ważne są także meble, których powinniśmy szukać na targach staroci. Meble do wnętrz industrialnych można też wykonać osobiście. Jeśli mamy żyłkę majsterkowicza, możemy wykorzystać na przykład palety. Najważniejsze, aby miały one proste formy i dawały efekt minimalizmu.

Pamiętajmy też o oświetleniu. To wnętrza o dużych przeszkleniach, które gwarantują dużo światła słonecznego w ciągu dnia. Ważne, aby nie dekorować ich firanami czy zasłonami, w zamian stawiając na proste żaluzje czy rolety. Jednak wieczorem potrzebne jest sztuczne, nietypowe światło, na przykład stalowe czy aluminiowe lampy stylizowane na oświetlenie fabryczne.

Pod względem kolorystycznym w stylu industrialnym rządzą chłodne barwy (np. czerń, szarość, odcienie bieli), które dobrze komponują się z naturalnymi materiałami. Wyraziste, choć wciąż proste w formie mogą być dodatki w kolorze żółci, czerwieni czy turkusu. Doskonale w takich wnętrzach prezentują się także wyeksponowane fragmenty oryginalnego wyposażenia (np. rury, przewody elektryczne).

Wnętrza industrialne są duże i oryginalne, możliwe do aranżacji również w bloku. Konieczne jest wówczas wyeliminowanie tradycyjnych podziałów ściennych. Dlatego to styl, który docenią zwłaszcza ludzie młodzi i aktywni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%