Zamknij

Lek Alergiczny Zyx - Jak działa? Kiedy go stosować?

13:15, 05.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:16, 05.12.2021

Jednym z popularnie stosowanych preparatów w przypadku alergii jest Zyx, który należy do leków o działaniu przeciwhistaminowym. Służy on do łagodzenia objawów będących skutkiem alergii. Główną substancją czynną w leku jest lewocetyryzyna. W jaki sposób działa ten medykament, jakie są wskazania do jego stosowania i czy mogą wystąpić jakieś działania niepożądane?

Co znajduje się w leku Zyx i jakie wykazuje on działanie?

Preparat Zyx zaliczany jest do leków przeciwhsitminowyhc, który stosowany jest w celu łagodzenia nieprzyjemnych objawów alergii. Zawiera m.in. lewocetyryzynę, stanowiącą główną substancję czynną tego leku. Skuteczne przenikanie lewocetyryzyny do krwioobiegu sprzyja zablokowaniu receptorów histaminowych, co manifestuje się zmniejszeniem objawów towarzyszących reakcji alergicznej – kichanie, wysięk z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych. Lek Zyx stosowany jest w objawowym leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i chronicznej pokrzywki o charakterze idiopatycznym. Wskazaniem do stosowania medykamentu jest brak skuteczności dotychczas przyjmowanych leków przeciwhistaminowych. Jeśli zażywane do tej pory preparaty powodowały wystąpienie wielu działań niepożądanych typu nudności, zmęczenie czy ból głowy, zaleca się zmienić je na Zyx.

Dawkowanie preparatu Zyx

Preparat Zyx wydawany jest na receptę w postaci tabletek powlekanych, które przyjmuje się doustnie, niezależnie od posiłków. Należy połykać je w całości, w ilości 5 mg raz na dobę przez osoby dorosłe i młodzież powyżej 11 roku życia. Dzieciom poniżej szóstego roku życia nie zaleca się podawania leku Zyx. Przy zaburzeniach czynności nerek i wątroby konieczne jest dostosowanie indywidualnej dawki preparatu i ustalenie optymalnego dawkowania.

Przeciwwskazania do stosowania leku Zyx

Lek Zyx nie może być przyjmowany przez osoby mające alergię na jakichkolwiek składnik tego preparatu. To samo dotyczy nadwrażliwości na hydroksyzynę i pochodne piperazyny. Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatu jest zaawansowana niewydolność nerek. Nie może być on stosowany przez osoby z nietolerancją galaktozy, mające deficyty enzymu laktazy, borykające się z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Kobiety ciężarne nie powinny sięgać po lek Zyx bez wcześniejszego skonsultowania tego ze swoim lekarzem prowadzącym. Przyjmowanie preparatu przez kobiety znajdujące się w okresie laktacji nie jest wskazane.

Nie zaleca się podawać leku Zyx w formie tabletek dzieciom poniżej szóstego roku życia z powodu braku możliwości wydzielenia odpowiedniej dawki w tym przedziale wiekowym. Jako, że nie ma na chwilę obecną żadnych badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania Zyx. Przy podejrzeniu lub zdiagnozowaniu zaburzonej czynności nerek/wątroby również trzeba najpierw skonsultować się z lekarzem.

Działania niepożądane

Stosowanie leku Zyx może skutkować u niektórych osób wystąpieniem działań niepożądanych. Często obserwowanymi objawami są bóle i zawroty głowy, zmęczenie, uczucie senności i suchości w jamie ustnej, przyrost masy ciała, bóle brzucha i nudności. Dużo rzadziej występują symptomy w postaci świądu, wysypki, pokrzywki. Do możliwych skutków ubocznych zalicza się agresję, pogorszenie widzenia, pobudzenie, bóle mięśniowe, tachykardie, kołatanie serca, zaburzenia czynnościowe wątroby, drgawki. W skrajnych przypadkach może dojść do obrzęku gardła i kartanie, skurczu oskrzeli, niedociśnienia tętniczego i wstrząsu anafilaktycznego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%