Zamknij

Rząd przyjął projekt nowelizacji zakładającej m.in. przedłużenie wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom z Ukrainy

14:31, 26.04.2022 PAP Aktualizacja: 14:33, 26.04.2022
Skomentuj PAP PAP

Projekt nowelizacji tzw. ustawy pomocowej, który zakłada m.in. przedłużenie o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu.

Chodzi o przedłożony przez MSWiA projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projektowana regulacja zakłada przedłużenie okresu, za który może być przyznane świadczenie pieniężne dla polskich rodzin zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy.

"Okres wypłaty świadczenia zostanie wydłużony o 60 dni, czyli łącznie będzie mógł wynieść maksymalnie 120 dni. Wprowadzone zostaną także zabezpieczenia, które wyeliminują ewentualne nadużycia dotyczące pobierania świadczenia" - napisano w komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przypomniano, że w przypadku osoby prywatnej, która przyjęła pod swój dach uchodźcę z Ukrainy, świadczenie pieniężne wynosi 40 zł od osoby za dzień. W przypadku jednostki organizacyjnej, osoby prawnej lub przedsiębiorcy, wojewoda może podnieść wysokość świadczenia.

"Aby zapobiec ewentualnym nadużyciom, wydatkowanie środków na świadczenia będzie monitorowane. Gromadzone będą dane osób, na które zostały złożone wnioski dotyczące przyznania świadczenia. Dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań teleinformatycznych, organ gminy będzie miał możliwość ustalenia, czy dla danej osoby, której nadano numer PESEL, nie został już złożony wniosek o przyznanie środków za ten sam okres" - napisano.

Nowe przepisy mają wejść w życie, co do zasady, z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ lena/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%