- Uwierzyliśmy w siebie, bo jesteśmy wyjątkowi, a sport wpisany jest w nasze miejskie DNA – podkreślił prezydent. – I dziś z dumą mogę powiedzieć: Mamy to!
Rzeszów znalazł się w gronie 40 europejskich miast ubiegających się o to wyróżnienie. Proces aplikacyjny rozpoczął się w marcu, a zaangażowanie samorządu, środowiska sportowego i mieszkańców przyniosło efekt w postaci tytułu, który będzie obowiązywał przez cały 2026 rok.
Podczas ogłoszenia wyników Marta Niewczas – znana postać rzeszowskiego świata sportu i samorządu – zwróciła uwagę na ogromny potencjał, jaki tytuł ten niesie dla miasta i jego mieszkańców.
- Niech ten tytuł promieniuje jak elektrownia atomowa – niech motywuje, ewaluuje, ale przede wszystkim sprawia, że będziemy dumnymi mieszkańcami Rzeszowa – sportowcami, którzy będą się chwalić, że jesteśmy Europejskim Miastem Sportu - powiedziała.
Prezydent Fijołek skierował szczególne podziękowania do wszystkich, którzy zaangażowali się w proces ubiegania się o tytuł – od osób pracujących przy przygotowaniach, przez lokalne organizacje sportowe, po mieszkańców, którzy dopingowali miasto do samego końca.
– Dziękuję wszystkim, którzy przez te ostatnie miesiące z nami pracowali i współpracowali, a na ostatniej prostej dopingowali w drodze po tytuł #EMS2026. Jesteście wielcy! – zaznaczył prezydent.
Co oznacza tytuł Europejskiego Miasta Sportu?
Tytuł przyznawany przez ACES Europe to nie tylko prestiż. To także zobowiązanie do dalszego rozwoju infrastruktury sportowej, wspierania klubów, organizacji wydarzeń sportowych oraz promowania aktywności fizycznej wśród mieszkańców – bez względu na wiek.
Rzeszów dołącza do elitarnego grona miast, które zostały docenione za promowanie sportu i zdrowego stylu życia. Tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2026 to nie tylko sukces władz miasta, ale także dowód na siłę rzeszowskiej społeczności sportowej.