Zamknij

"Nina i Paul" laureatem Konkursu im. Jana Dormana

11:08, 13.10.2020 M.B/Teatr Maska Aktualizacja: 11:09, 13.10.2020
Skomentuj Fot. Teatr Maska Fot. Teatr Maska

Teatr Maska w Rzeszowie jest jednym z 7 laureatów tegorocznego Konkursu im. Jana Dormana. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie, dzięki któremu spektakl „Nina i Paul” w reż. Laury Sonik zostanie zagrany 23-krotnie w podkarpackich szkołach. Każdej prezentacji spektaklu towarzyszyć będą warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów i instruktora teatralnego.

Konkurs im. Jana Dormana na eksploatację spektakli w szkołach, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Uznanie komisji konkursowej zdobył miedzy innymi spektakl „Nina i Paul” Teatru Maska w Rzeszowie. Premiera tej nagradzanej sztuki  Thilo Refferta  miała miejsce na rzeszowskiej scenie w czerwcu 2016 r. Przedstawienie zostało przygotowane we współpracy z wrocławskimi uczelniami artystycznymi. Reżyserem spektaklu jest Laura Sonik, scenografię przygotowała Katarzyna Bublewicz, muzykę Miłosz Markiewicz a ruch sceniczny Magdalena Widłak. W spektaklu występuje dwoje aktorów Teatru Maska  - Anna Złomańczuk i Kamil Dobrowolski. Sztuka opowiada o pierwszym uczuciu dwójki nastolatków. Jednocześnie jest opowieścią o niepewności, lęku przed odrzuceniem, huśtawce nastrojów i emocji. To właśnie emocje są w tym spektaklu najważniejsze.

 „Nina i Paul” to przedstawienie o nastolatkach i dla nastolatków. Widzowie (11+) mogą identyfikować się z bohaterami spektaklu i opowiadaną przez nich historią, odnaleźć w tej opowieści swoje problemy i uczucia. Tekst Thilo Refferta porusza bardzo ważny temat, który bardzo często jest banalizowany przez dorosłych.  Rozpisany na dwoje aktorów spektakl na co dzień grany jest na małej scenie rzeszowskiego teatru, ale już w momencie pracy nad premierą zakładano, że powinien być możliwy do zaprezentowania w przestrzeni niescenicznej (takiej jak klasa czy świetlica szkolna).

Po każdym spektaklu odbędą się warsztaty teatralne przeznaczone dla grupy do 20 osób, bądź jednej klasy. Tematem przewodnim warsztatów będzie „wychodzenie z siebie”, czyli przenoszeniu wektora uwagi z siebie na partnerów współdziałających z nami w jednej przestrzeni. Autentyczna praca aktora  zaczyna się właśnie od częściowego rezygnowania z siebie na rzecz innych,  którzy oddziałują na nas, stwarzają nam możliwość pogłębienia naszych uczuć, wrażeń.

Warsztaty poprowadzą:

Kamil Dobrowolski – absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. Obecnie aktor Teatru Maska w Rzeszowie. Instruktor teatralny. Prowadził cykliczne zajęcia teatralne dla młodzieży i lekcje teatralne w Teatrze Maska w Rzeszowie. Zagrał w nagrodzonym Oscarem filmie „Syn Szawła” w reż. Laszlo Nemesa rolę polskiego kapo Mietka.

Natalia Koza –  instruktor teatralny, absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym oraz Szkoły Komedii Dell’Arte przy Atelier  Studio Dono w Krakowie. Od 2014 roku związana z Teatrem Maska w Rzeszowie, gdzie realizuje program edukacji teatralnej dzieci, młodzieży i osób dorosłych.  Jako instruktor teatralny i taneczny współpracowała z takimi instytucjami jak m.in.: Stowarzyszenie u Siemachy w Krakowie, Centrum Kultury „Calasanz”, Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu,  Rzeszowski Dom Kultury i wiele innych. W grudniu 2016 roku na zaproszenie Ambasady RP poprowadziła zajęcia ruchu scenicznego w Rabacie (Maroko) dla dzieci z polsko-marokańskich rodzin.

Anna Złomańczuk - absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. Od sezonu 2020/2021 związana z Teatrem Maska w Rzeszowie. Brała udział w wielu warsztatach – m.in. warsztatach z budowania roli z Agatą Dudą-Gracz, warsztatach Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, warsztatach aktorskich z techniki Sanforda Meisnera    i warsztatach lalkarskich z Dudą Paivą.

Prezentacja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

(M.B/Teatr Maska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%