Zamknij

Jakie wykształcenie warto mieć, by znaleźć pracę w Rzeszowie?

art. sponsorowany + 09:20, 27.04.2023 Aktualizacja: 09:20, 27.04.2023

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, w której najłatwiej można zauważyć zmiany zachodzące na regionalnym rynku pracy. Coraz częściej praca w powiecie rzeszowskim oznacza zatrudnienie w innowacyjnych branżach. Jednocześnie jednak stopa bezrobocia w powiecie przekracza średnią krajową (8,8% w powiecie wobec wskaźnika ogólnopolskiego 5,5%). W związku z tym warto wiedzieć, w jakich zawodach najłatwiej znaleźć zatrudnienie i z jakim wykształceniem praca w Rzeszowie będzie na wyciągnięcie ręki. 

Praca w województwie podkarpackim – gdzie jej szukać? 

Najlepsze miejsce do poszukiwania pracy to największy ośrodek gospodarczy regionu, czyli Rzeszów. To właśnie w stolicy podkarpacia działa najwięcej dużych pracodawców, a potencjał ekonomiczny regionu zwiększają specjalne strefy przemysłowe. Trzy z nich położone są w administracyjnych granicach miasta, trzy kolejne w niedużej odległości od aglomeracji miejskiej. 

Nie powinno dziwić, że praca Rzeszów czeka przede wszystkim w dobrze opłacanym sektorze przemysłowym – w fabrykach, halach produkcyjnych i zakładach przetwórczych. Atrakcyjne warunki zatrudnienia i ciekawe wyzwania zawodowe oferuje sektor usług nowoczesnych, czyli branża IT i nowych technologii, w tym lotnictwa i robotyki. Podmioty działające w tym sektorze są zrzeszane przez Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka oraz Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. 

Osoby, które interesuje praca w powiecie rzeszowskim, powinny też przeglądać oferty pracy w przemyśle maszynowym, budowlanym i meblarskim, w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym oraz w przemyśle telekomunikacyjnym. 

Praca w Rzeszowie a praca dla uchodźców 

Praca w województwie podkarpackim to oferty skierowane do pracowników o odpowiednich kwalifikacjach bez względu na narodowość. Dzięki temu większość stanowisk dostępna jest zarówno dla Polaków, jak i dla uchodźców z Ukrainy. To dobra wiadomość nie tylko ze względu na dużą liczbę wolnych wakatów związanych z rozwojem gospodarczym regionu, ale także z uwagi na stosunkowo wysokie przeciętne wynagrodzenie w Rzeszowie i okolicach w stosunku do reszty regionu. 

Warto przy tym pamiętać, że poziom zarobków zależy od stanowiska i branży, ale też doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia kandydata. Praca w Rzeszowie będzie znacznie bardziej opłacalna, jeśli na początku drogi zawodowej odpowiednio dobierzemy kierunek studiów i zdobędziemy dobre wykształcenie. To z kolei jest możliwe bez konieczności opuszczania miasta – dostępne uczelnie to między innymi Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza czy Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna z siedzibą w Rzeszowie. 

Danych odnośnie najbardziej dochodowych kierunków studiów dostarcza Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Według udostępnionych informacji najwyższe zarobki zapewniają mechatronika, pielęgniarstwo i położnictwo. Biorąc pod uwagę tendencje na rynku pracy, najciekawsze oferty, a w tym praca dla Ukraińców, dotyczą absolwentów kierunków technicznych – informatyki i elektrotechniki. Potencjał regionu jako ośrodka rozwoju branży oprogramowania potwierdza też raport „Software Development in Ukraine, Poland, Belarus and Romania”. 

Zawody, w jakich czeka praca w powiecie rzeszowskim 

Praca w Rzeszowie była mniej dostępna w okresie pandemii, gdy pracodawcy ograniczali zatrudnienie. Na kłopoty ze znalezieniem pracy wpływ miała też inflacja oraz konflikt na terenie Ukrainy. Obecnie poszukiwanie pracy jest znacznie łatwiejsze, a wiele firm także w przyszłości zakłada zwiększenie zatrudnienia i rozwój biznesu w regionie. 

W jakich zawodach w 2023 roku czeka praca Rzeszów? Według prognoz Barometru Zawodów deficyt kandydatów do pracy będzie dotyczył głównie takich stanowisk jak: 

  • betoniarz i zbrojarz; 
  • inżynier chemik i chemik; 
  • murarz i tynkarz; 
  • robotnik budowlany. 

Na łatwo dostępną pracę w powiecie rzeszowskim mogą liczyć w bieżącym roku także: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, inżynierowie budownictwa, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych, pielęgniarki i położne, samodzielni księgowi, spawacze, spedytorzy i logistycy. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%