Zamknij

Kiedy zastosować tradycyjną falę na dachu i jaki kolor wybrać?

18:48, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:48, 22.06.2022

Moda w architekturze zmienia się powoli. O ile budownictwo komercyjne - biurowe czy handlowe szybciej reaguje na zmieniające się trendy, to w przypadku domów jednorodzinnych inwestorzy są bardziej tradycyjni i zazwyczaj wybierają to, co jest „evergreenem” i ma szansę przetrwać kolejne dekady. Przykładem są pokrycia dachowe wykorzystujące motyw fali, które w Polsce nadal są częściej wybierane niż dachówki i blachodachówki o płaskim profilu. Co sprawia, że tak podoba nam się fala na dachu i do jakiego stylu pasuje najbardziej?

Fala na dachu – dlaczego tak popularna?

Dach o pofalowanej powierzchni wydaje się czymś tak naturalnym, że wielu inwestorów nie bierze pod uwagę żadnej alternatywy. Obrazy, które nieświadomie funkcjonują w naszej wyobraźni od dzieciństwa – zamki warowne, kościoły, pałace, domki na wsi oglądane w Polsce czy w czasie zagranicznych podróży – przedstawiają dachy pokryte dachówkami o mniejszej lub większej fali. Nic w tym dziwnego, wszak budowle rzymskie czy greckie ukształtowały swój własny styl i charakterystyczny wzór na dachach.

We współczesnym budownictwie, które korzysta z dziedzictwa wielu kultur, fala na dachu ma wiele wariantów mających uniwersalne zastosowanie. Stąd wyróżnia się dachówki „rzymskie”, „greckie” czy „holenderki”, na których motywach producenci projektują kolejne modele. Zasadnicza różnica dotyczy tego, czy fala jest pojedyncza czy podwójna, niższa lub wyższa, regularna czy przesunięta, czy przekrój posiada delikatne wypłaszczenie czy nie. Te cechy sprawiają, że gra światła i cienia tworzy charakterystyczny dla nich rysunek, który nadaje całemu budynkowi spokojny lub dynamiczny obraz.

Blachodachówka z falą – jak ją dobrać?

W ogólnym odczuciu fala daje poczucie swojskości, czegoś, co dobrze znamy i z czym trudno polemizować. Dlatego blachodachówka z falą to dobry wybór dla domów budowanych z myślą o nawiązaniu do tradycji - zarówno z prostym dachem dwuspadowym, jak i wielospadowym.

Kilka ogólnych zasad może pomóc w dokonaniu ostatecznego wyboru:

  • na nieskomplikowanych dachach dobrze prezentuje się wzór z małą i dużą falą, natomiast dach posiadający lukarny i zagłębienia nie lubi konkurencji – tu sprawdzą się mniejsze formaty blachodachówki z mniejszą falą (np. blachodachówka panelowa MODUS firmy Blachy Pruszyński);
  • blachodachówka z symetryczną, małą falą daje wrażenie harmonii i spokoju; z kolei przesunięcie fali i wyższy profil sprawia, że dach staje się optycznie bardziej dynamiczny i wyrazisty (np. blachodachówka panelowa SZAFIR firmy Blachy Pruszyński);
  • paleta kolorów oparta o czerwień i brąz kojarzą się z tradycją, z kolei odcienie szarości – z minimalizmem i nowoczesnością, a czerń – z elegancją i indywidualizmem;
  • dobór blachodachówki należy skonsultować z projektantem lub dekarzem, ponieważ niektóre modele przeznaczone są do dachów o minimalnym nachyleniu 90, a inne 150 lub 20o.

Warto pamiętać, że ostateczny efekt osiągniemy przez dobór koloru elewacji, ewentualnych elementów dekoracyjnych oraz rodzaju i koloru stolarski okienno-drzwiowej.

Zalety blachodachówek falistych - design

O ile design dachówek ceramicznych i betonowych jest już stosunkowo ugruntowany, a gra o klienta toczy się na polu technologii produkcji, to materiał, jakim jest stal, daje wciąż duże możliwości dla rozwoju tego rodzaju pokrycia. Ciekawym produktem jest np. blachodachówka panelowa LOARA, która posiada symetryczny profil z wypłaszczeniem i podwójną, małą falą w jej najwyższym punkcie. Ten ciekawy design sprawia, że pokrycie wygląda finezyjnie i nowocześnie, a dodatkowo LOARA oferowana jest w wersji małych paneli oraz arkuszy ciętych pod wymiar, co pozwala na jej szybkie i precyzyjne ułożenie na prostych i skomplikowanych dachach.

Zupełnie inny efekt daje model REN, pierwsza na rynku blachodachówka o pochylonym kształcie, nagrodzona Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA 2018. REN ma bardzo wyrazisty charakter, który doskonale sprawdzi się na dachach ekstrawaganckich i skomplikowanych. Realizacje pokazują, że położenie blachodachówki REN na prostym, dwuspadowym dachu jest również bardzo efektowne.

Jak blachodachówki faliste sprawdzą się w użytkowaniu?

Blachodachówki faliste skuteczniej odbijają padające na nie promienie słoneczne. Na to, jak długo zachowają estetyczny wygląd, wpływa wiele czynników, z których priorytetowym jest rodzaj zastosowanej powłoki ochronnej. To ona zabezpiecza stal przed rdzewieniem, promieniowaniem UV czy mechanicznym uszkodzeniem. Najlepszymi parametrami cieszą się powłoki poliuretanowe oraz hybrydowe, których skład i grubość pozwala producentom oferować długi, sięgający nawet 50 lat okres gwarancji.

Drugim, niemniej ważnym czynnikiem jest prawidłowy montaż, wykonany przez profesjonalną ekipę dekarską, która przestrzega zasad instrukcji opisanych przez producenta. Trzecim czynnikiem jest regularny przegląd dachu i jego konserwacja, dzięki którym wszelkie usterki będą usunięte szybko, nie powodując poważniejszych awarii.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%