Zamknij

Naprawa samochodu w technice PDR, czyli usuwanie wgnieceń karoserii bez lakierowania auta

11:44, 13.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:45, 13.04.2021

Uszkodzoną karoserię pojazdu należy jak najszybciej naprawić, żeby uniknąć problemów związanych z utratą warstwy ochronnej i odkształceniami struktury samochodu. Jeśli na skutek wypadku lub uderzenia doszło do zadrapania albo popękania farby czy lakieru, niestety nie obejdzie się bez malowania auta w warsztacie. Jeśli jednak warstwa farby pozostała nienaruszona, odkształcenia da się naprawić mechanicznie bez malowania. Korektę wygięć w karoserii wykonuje się w technice PDR, czyli paintless dent removal. Na czym polega ten proces?

Jak przebiega naprawa w systemie PDR?

Aby usunąć wgniecenia z karoserii samochodu, trzeba się do nich dostać od środka panelu. Niekiedy da się to zrobić bez problemu, ale czasami należy wpierw wymontować elementy wyposażenia auta, żeby odsłonić karoserię od wewnątrz. Amator może mieć z tym problem, ale mechanicy, którzy zajmują się PDR na codzień, potrafią na pierwszy rzut oka ocenić, co trzeba odkręcić, żeby odsłonić uszkodzoną karoserię.

W miejscu uszkodzenia przykłada się specjalne narzędzie, które naciska na wgniecenie z odpowiednią siłą, dobraną do formy i wielkości odkształcenia oraz do wytrzymałości maski auta. Aby uniknąć zbyt mocnego wygięcia blachy, równocześnie dociska się narzędzie od zewnątrz. Dzięki temu, właściwa manipulacja pozwoli przywrócić odkształconą karoserię do pierwotnej pozycji.

Jakie narzędzia stosuje się do PDR?

Poprawna naprawa uszkodzonego samochodu wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Niestety nie da się usunąć wgięć za pomocą jednego urządzenia, gdyż dobór odpowiedniego podejścia zależy od wielkości i kształtu uszkodzenia, jego położenia, oraz mechanicznych właściwości blachy. Fachowiec nosi przy sobie skrzynkę z narzędziami i dopiero na miejscu, po dokładnym obejrzeniu odkształcenia, dobiera odpowiednie przybory.

Do każdego problemu należy podejść indywidualnie. Często zdarza się, że każdą skazę na aucie usuwa się przy pomocy innych narzędzi, mimo, że wszystkie wypaczenia powstały podczas jednego incydentu. Specjalista, który wykonuje naprawy w systemie PDR, musi znać się na swojej pracy, gdyż nieprawidłowy zabieg prowadzi do dalszego uszkodzenia metalu i osłabienia jego struktury.

Czy coś może pójść nie tak podczas PDR?

Na rynku można znaleźć zestawy narzędzi do wykonania PDR na własną rękę. Niestety spotyka się również słabych fachowców, którzy dorabiają sobie bez pozyskania odpowiedniego doświadczenia oraz skompletowania porządnego zestawu narzędzi. Wprawdzie naprawiając uszkodzenia na łapu-capu można zmniejszyć koszt zabiegu, ale popełnione błędy sprawią, że końcowe wydatki okażą się znacznie większe, niż przy zleceniu PDR sprawdzonej ekipie.

Bardzo często przy złym prowadzeniu PDR zbyt mocno uciska się blachę, która wygina się wtedy w drugą stronę. To bardzo poważny błąd. W takim wypadku nie wystarczy skorygowanie położenia blach, gdyż materiał odkształca się i osłabia podczas manipulacji. Niewłaściwe manewry mogą również podrapać karoserię i złuszczyć lakier, a wtedy trzeba będzie już malować samochód, co wiąże się z dużo większymi wydatkami.

Wady i zalety naprawy PDR

Naprawa karoserii w systemie bez malowania przebiega bardzo szybko i może się odbyć u klienta. Ta procedura jest o wiele tańsza, niż reperacja połączona z ponownym lakierowaniem. Po zabiegu PDR samochód wygląda jak nowy, ale osiągnięty efekt jest wyłącznie estetyczny. Blacha, która została uszkodzona wskutek wypadku, a potem poddana manipulacji, straciła permanentnie swoją wytrzymałość i znacznie łatwiej ulegnie odkształceniom w przyszłości.

Kiedy można naprawić karoserię bez malowania?

PDR stosuje się do naprawy wgnieceń w karoserii pojazdów, gdy nie doszło do uszkodzenia farby lub lakieru na uszkodzonej powierzchni. Drobne lub płytkie wgięcia zwykle da się naprawić w ten sposób, natomiast głębokie wypaczenia mogą sprawiać problemy. Czasami również PDR stosuje się w ramach pierwszego etapu kompleksowej naprawy samochodu po wypadku, przed ponownym malowaniem auta w warsztacie.

Warto zwrócić uwagę na PDR, gdy uszkodzenia powstały wskutek drobnej stłuczki, błędnego parkowania, uderzenia piłką w karoserię, lub z powodu gradobicia. Wiele warsztatów, które specjalizują się w naprawach karoserii, za darmo wykonuje oględziny pogiętego auta i ocenia, czy uszkodzenia da się zreperować metodą PDR.

W przypadku, gdy karoseria została lekko wgnieciona, naprawa auta może być tania. Nie trzeba już jeździć poturbowanym samochodem, odkładając pieniądze na kompleksową renowację. Dzięki zastosowaniu techniki PDR uszkodzoną blachę da się naprawić bez malowania auta, przywracając ją do pierwotnego położenia dzięki precyzyjnej manipulacji specjalistycznym zestawem narzędzi.

Zdjęcie: Crystal Car PDR Rzeszów

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%