Rejestr Gospodarki Narodowej to niezwykle ważna baza, która istnieje w naszym kraju już od długiego czasu. Co ciekawe, wraz z upływem lat doszło do zmiany jej znaczenia oraz struktury. Początki bazy REGON datowane są na 1966 rok, kiedy w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mieliśmy do czynienia z socjalistyczną gospodarką. Bazowała ona na centralnym planowaniu kluczowych inwestycji dla naszego kraju. Co trzeba wiedzieć o wyszukiwarce REGON? Czy jest ona istotna dla przedsiębiorców?
Jakie tajemnice kryje przed nami wyszukiwarka REGON? Warto zauważyć, że dawniej inwestycje odbywały się w planach pięcioletnich. Istniało aż sześć planów, które skupiały się na różnych obszarach funkcjonowania Polski. W efekcie powstały nowe drogi, stocznie i kopalnie, w których pracowały tysiące osób. Co ciekawe, państwo stworzyło przykładowo nieczynną już kopalnię KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim, katowicki Spode lub Hutę Miedzi w Głogowie.
Nie zapominajmy o tym, że wyszukiwarka REGON powstała po to, aby rząd wiedział, czy w danym okresie wytworzono odpowiednią ilość surowców, tak aby można było doprowadzać wielkie inwestycje do końca. Polska znajdowała się wtedy w bloku wschodnim, dlatego pomoc innych państw nie była możliwa. W 1966 roku zapoczątkowano Rejestr Gospodarki Narodowej, który finalnie rozpoczął swoje działanie w 1975 roku. Powstał na mocy Uchwały 199 Rady Ministrów PRL, dotyczącej nadania numerów statystycznych jednostkom gospodarczym w naszym kraju. Potem doszło do dwóch dużych noweli, które dotyczyły między innymi struktury stosowanej we wspomnianym rejestrze.
Istotne informacje na temat bazy REGON znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy. Jak skonstruowana została wyszukiwarka tego rodzaju? Początkowo stosowano oznaczenia w formie siedmiu cyfr, jednak była to zbyt mała baza. Zmiany sprawiły, że zwiększono numer REGON do dziewięciu cyfr. Podmioty z krótszym zapisem skorzystały z dodatkowych dwóch zer, tak aby powstały ciągi 9-liczbowe, zgodnie ze wskazówkami rządzących.
Co istotne, darmową wyszukiwarkę REGON znaleźć można na stronie ALE.com. Są tutaj także dłuższe indeksy, nawet 14-cyfrowe - korzystają z nich firmy, które mają siedziby na obszarze kilku polskich województw. Na przestrzeni lat zmiany dotknęły również struktury dwóch pierwszych cyfr dla tych firm, gdyż radykalnie zmniejszyła się liczba województw w Polsce. Reforma sprawiła, że niektóre cyfry w bazie zostały domyślnie przypisane do różnych firm.
Czy REGON w sferze biznesowej jest cały czas ważny? Z pewnością jest to kwestia istotna, której warto przyjrzeć się bliżej. Ustawa o statystyce publicznej wskazuje, że większość firm musi mieć nadany numer REGON, co dotyczy także urzędów wojewódzkich i gminnych. Kolejnymi ważnymi bazami dla przedsiębiorców są Krajowy Rejestr Sądowy i baza Numeru Identyfikacji Podatkowej. Oczywiście REGON także daje nam liczne korzyści - mogą z niego korzystać osoby pracujące w handlu i poszukujące podmiotów według określonego klucza (np. na podstawie województwa, w którym działa firma).
Eksperci mówią o tym, że z biegiem czasu wyszukiwarka REGON ma mieć jedynie znaczenie statystyczne, a jej znaczenie w biznesie staje się mniejsze. Jednakże przez cały czas Rejestr Gospodarki Narodowej ma funkcjonować, zgodnie z polskim porządkiem prawnym i przepisami. Do tej pory nie było mowy o zamrożeniu tego zbioru lub jego likwidacji.
Podsumowując, warto zauważyć, że wyszukiwarka REGON uległa licznym transformacjom i modyfikacjom. Obecnie ma dosyć duże znaczenie dla przedsiębiorców, jednak ten fakt ma ulec zmianom w dalszych latach. Ważniejsze wydają się bowiem bazy NIP, czy też Krajowy Rejestr Sądowy, nie oznacza to jednak, że REGON nie ma nam nic do zaoferowania. Może on uprościć wyszukiwanie danej firmy w odpowiedni sposób.